Alman Basını: Türk Hükümeti İçin Geçerli Olan Şey Alman Hükümeti İçin De Geçirli Olmalı

BERLİN(ANKA) -  Papa Francis’in “Ermeni soykırımı” açıklaması Alman basınında geniş yer buluyor. “20. yüzyılda ilk yapılan Ermeni soykırımıdır iddiası yanlıştır” görüşünde birleşen Alman gazeteleri,   “Türk hükümeti için geçe

Haberler 14.04.2015, 11:46
Alman Basını: Türk Hükümeti İçin Geçerli Olan Şey Alman Hükümeti İçin De Geçirli Olmalı

BERLİN(ANKA) -  Papa Francis’in “Ermeni soykırımı” açıklaması Alman basınında geniş yer buluyor. “20. yüzyılda ilk yapılan Ermeni soykırımıdır iddiası yanlıştır” görüşünde birleşen Alman gazeteleri,   “Türk hükümeti için geçerli olan şey Alman hükümeti için de geçerli olmalıdır” diyor. Papa’nın “soykırım” nitelemesini yapmakta “özgür” olduğu belirtiliyor ama “Bu akıllıca bir açıklama mıydı, o başka mesele” sözleri de kullanıyor.  

-BERLİNER ZEİTUNG: TÜRKİYE HÜKÜMETİ İÇİN GEÇERLİ OLAN ŞEY ALMAN HÜKÜMETİ İÇİN DE GEÇERLİ-

Berliner Zeitung, Deutsche Welle tarafından yansıtılan yorumunda  “Kim Ermeni soykırımı yapıldığından söz etmek istiyorsa, o kişi 20. yüzyıldaki sömürgecilerin soykırım benzeri suçları konusunda da susmamalıdır. Türkiye hükümeti için geçerli olan şey, Alman hükümeti için de Belçika hükümeti için de geçerlidir” diye yazıyor.

Gazete “O Belçika hükümetinin oturduğu saraylar Afrikalıların kanları üzerine inşa edilmiştir ama Belçika hükümeti bu suçlar konusunda suskun kalmaktadır. Françesko'nun ‘Bir şeyler hatırlanmıyorsa, orada kötülükler yaraların kapanmasını önler' şeklindeki sözleri doğrudur” değerlendirmesini de yapıyor.

-KÖLNER STADT-ANZEİGER: PAPA DOĞRULARI SÖYLEMİŞ AMA İLK SOYKIRIMINI ALMANYA YAPTI-

Aynı konuda bir yorum yapan Kölner Stadt-Anzeiger Gazetesi ise, “Papa doğruları söylemiştir. Buna rağmen bir noktada kendisine karşı çıkmamız gerekiyor. Onun, ‘20. yüzyılda ilk yapılan Ermeni soykırımıdır' iddiası yanlıştır” görüşünü dile getirdikten sonra şöyle devam ediyor:

“Alman siyasetçilerin birçoğu bugün böyle bir şeyin olduğunu bilmek istemeseler de Almanya'nın sömürgesi durumundaki Güneybatı Afrika'da 1904 ile 1908 yılları arasında Herero ve Nama'nın yok edilmesi neredeyse tüm bilim insanlarının görüşüne göre soykırım olarak nitelendirilmek zorundadır. Ermeni soykırımından bahsedilecekse, 20. yüzyıldaki sömürgecilerin soykırım katliamlarını da kimse unutmamalıdır. Türk hükümeti için geçerli olan şey Alman hükümeti için de geçerli olmalıdır.”

-NEUES DEUTSCHLAND: PAPA SOYKIRIMI DEMEKLE ÖZGÜR AMA AÇIKLAMA AKILLICA MIYDI?-

Neues Deutschland Gazetesi de,  “Papa, Ermeni trajedisini soykırım olarak nitelemekte özgürdür. Bu akıllıca bir açıklama mıydı, o başka mesele. Ama her şeyden önce bunun, '20.ci yüzyılın ilk soykırımı' olduğu iddiası biraz kuşku götürür” diye düşünüyor.

Alman birliklerinin 1904 ile 1908 yılları arasında bugünkü Namibya topraklarında Herero ve Nama'yı yok etmeleri daha 1948 yılında BM tarafından soykırım olarak nitelendirildiğini belirten gazete,  “Ancak Alman hükümeti bugüne kadar aynı tespiti yapmaktan kaçınıyor. Papa'nın bundan haberi mi yoktu, yoksa acaba Berlin'e bir iyilik mi yapmak istedi?” sözlerini de kullanıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@