Ak Parti'den Haşim Kılıç'a Tepkiler Büyüyor: Seçim Öncesi Gündeme Gelmesi İlginç

ANKARA (ANKA)- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için yapılan bireysel başvuruları gündemine alarak birkaç hafta içinde karar ve

Haberler 01.12.2014, 13:25
Ak Parti'den Haşim Kılıç'a Tepkiler Büyüyor: Seçim Öncesi Gündeme Gelmesi İlginç

ANKARA (ANKA)- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için yapılan bireysel başvuruları gündemine alarak birkaç hafta içinde karar vereceğini ve kararın uygulanabileceğine ilişkin açıklamasına AK Parti yetkililerinden üst üste tepkiler gelmeye devam ediyor. AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, “Seçim öncesi gündeme gelmesi çok ilginç.  AYM bu konuyu hukukçu kimliği ile değerlendirilecektir” diyerek yorumladı.

Bostançı Meclis’te bu konudaki soruları yanıtlarken, AYM’nin bu konuyu hukuki çerçevede değerlendireceğini umduğunu belirtti.

Bostancı, “Hukuki zeminde bunu değerlendirirken, 30 yıldır uygulanan bir baraj meselesini herhalde hukukiken bir yere vardırırken,  geçmişte yapılmış olan seçimleri de haksız ve bu yüzden meşru olmayan seçimler gibi tanımlama tehlikesine düşmeyecek, yetkiler konusunda da sınırları iyi bilecek bir karar almasını temenni ederim. Baraja ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararın, TBMM’ne ait olan bir yetkinin alanına nüfus etmemesi, yasama yargı ve yürütme arasındaki sınırların fazlasıyla tartışıldığı ülkemizde yeni tartışma doğurmamalıdır. Anayasa mahkemesi’nin dikkatlice davranacağını umuyorum” dedi.

Bu konunun, 2015'te yapılacak genel seçimler öncesi gündeme gelmesini “ilginç” bulduğunu dile getiren AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı, “Hukukun siyasetin bir enstrümanına dönüşmediği bir ülkeyi korumak konusunda siyasetçilerin olduğu  kadar, hukukçularında dikkatli olmasında fayda vardır” şeklinde konuştu.  (ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@