Ak Parti'de Sürpriz Adaylar: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Damadı Milletvekili Adayı

ANKARA (ANKA) - AK Parti milletvekili aday listeleri YSK'ya teslim edildi. Listede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak da yer alıyor. AK Partinin 550 adayından 99 tanesi kadın. AK Parti aday listeler

Haberler 07.04.2015, 13:06
Ak Parti'de Sürpriz Adaylar: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Damadı Milletvekili Adayı

ANKARA (ANKA) - AK Parti milletvekili aday listeleri YSK'ya teslim edildi. Listede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak da yer alıyor.

AK Partinin 550 adayından 99 tanesi kadın.

AK Parti aday listeleri açıklanırken gözler 4 eski bakan, Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış’ın listede olup olmadığına çevrildi.

-4 ESKİ BAKAN YER ALMADI-

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın adaylık için başvuru yapmadığı, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar aday olmayacaklarını açıklamışlardı. Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın ise 3 dönem kuralına takıldı.

-DAMAT LİSTEDE-

AK Parti’nin İstanbul’daki milletvekili adayları arasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ile evli olan Berat Albayrak, 1. Bölge 6. sıradan aday oldu.  Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can da, aynı bölgede, listede Berat Albayrak’ın bir önünde yer aldı. Can, 1. Bölge 5. sırada yarışa girecek. Eski RP’li Merve Kavakçı’nın kızkardeşi Ravza Kavakçı Kan da 1. Bölge 9. sırada yer aldı. 1. Bölge'nin ilk sırasında ise Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce bulunuyor.

-GÖKÇEK YOK-

Melih Gökçek ile Bülent Arınç arasında çıkan tartışmayla gündeme gelen Osman Gökçek’in de milletvekili adayı olup olmayacağı son dakikada belli oldu. Seçim iklimine girildiğinde Ankara’nın ilk tartışma konularından biri de Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in aday olup olamayacağıydı.

Bugün YSK’ya verilen AK Parti milletvekili listesinde Osman Gökçek’in adı yok.

-KARDEŞLER RAKİP OLDU-

7 Haziran seçimlerinde Bitlis ise ilginç bir rekabete sahne olacak. Bitlis’te ağabey-kardeş, ayrı partilerden, seçim yarışına girecek.

ANAP dönemi vekillerinden Edif Safter Gaydalı AK Parti listesinden Bitlis2te 2. sıradan aday oldu.

Ağabeyi Mahmut Celadet Gaydalı ise, yine Bitlis’ten, yine 2. sıradan HDP listesinde bulunuyor.

-SAVCI SAYAN SÜRPRİZİ-

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’a yakınlığı ile bilinen Savcı Sayan AK Parti’den aday gösterildi.

Sayan, AK Parti’den İzmir İkinci Bölge 7. sıradan aday gösterildi.

Cumhuriyetin “reklam arası” olduğu şeklindeki büyük tepki çeken Twitter mesajının ardından tartışılan isim haline gelen AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu ise aday gösterilmedi.

-IŞILAK DA ADAY-

AK Parti Listesinde dikkat çeken bir isim ise, sanatçı Uğur Işılak oldu. AK Parti'nin seçim müziklerini hazırlayan Işılak İstanbul 3. bölgeden aday oldu.

AK Parti Listesinde bir başka sürpriz ise, Türkeş isminin eksikliği oldu.

Geçen dönem AK Parti'nin İstanbul 2. bölge 7. sıra adayı olan ve seçilerek TBMM'ye giren Kutalmış Türkeş, 7 Haziran seçimleri için YSK'ya verilen AK Parti aday listesinde yer almadı.

-SOYLU TRABZON’A-

İstanbul ya da Ankara’dan aday olması beklenen AK Parti’nin önemli isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun nereden aday olacağı belli oldu. Soylu, Trabzon’dan 1. sıra adayı oldu.

AK Parti Listesinde dikkat çeken bir başka isim ise Afyonkarahisar 2. sıradan aday olan  Ali Özkaya. Özkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları arasında bulunuyordu. Özkaya AK Parti Genel Merkez hukuk danışmanlığı görevini de yürütüyordu.

-GRUP BAŞKANVEKİLLERİ LİSTEDE-

AK Parti  İstanbul 3. Bölge’den listeye giren Mustafa Afşin Yazıcıoğlu ise BBP’in eski genel Başkanı Muhsin Yazıcoğlu’nun damad idi. 

AK Parti seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop İstanbul’dan,   Sosyal İşlerden sorumlu genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ise İzmir’den aday gösterildi. AK Parti’nin genel merkez yönetiminin neredeyse tamamı ise üç döneme takıldıkları için liste dışı kaldı.

AK Parti’nin Meclis yönetiminden 4 grup başkanvekili Belma Satır, Ahmet Aydın, Naci Bostancı ve Mahir Ünal listeye giren isimler arasında bulunuyor. 

(ANKA)

(HM/BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@