Abd'de Her Gün Bir Toplu Saldırı Bir Sosyal Terör

ABD\'nin Oregon eyaletindeki bir okulda dün gerçekleştirilen silahlı saldırıyla, ülkede bu yıl düzenlenen toplu saldırı sayısının 294\'e yükseldiği bildiriliyor.

Haberler 02.10.2015, 23:51
Abd'de Her Gün Bir Toplu Saldırı Bir Sosyal Terör

ANKARA (ANKA) - ABD'nin Oregon eyaletindeki bir okulda dün gerçekleştirilen silahlı saldırıyla, ülkede bu yıl düzenlenen toplu saldırı sayısının 294'e yükseldiği bildiriliyor.

1 Ocak - 1 Ekim 2015 tarihlerini kapsayan 294 rakamı, ülkede hemen hemen her gün bir toplu saldırı gerçekleştirildiği anlamına geliyor.

Rakam, ABD'deki toplu saldırıları takip ederek bu alandaki verileri derleyen Shootingtracker.com adlı internet sitesine ait.

En az dört kişinin silahla vurulduğu olayları toplu saldırı olarak kabul eden site, Obama'nın iktidara geldiği Kasım 2012 tarihinden bu yana da tam 994 adet toplu saldırı olduğunu bildirdi.

Sitenin verilerine göre 2013'ün başından bu yana toplu saldırılarda yaklaşık 1236 kişi yaşamını yitirdi.

FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ise toplu saldırı tanımını biraz farklı yapıyor: En az dört kişinin isabet aldığı değil, "en az dört kişinin silahla öldürüldüğü olay" olarak tanımlıyor.

FBI'ın tanımına göre ABD'de bu yıl 45 toplu saldırı vakası gerçekleşti.

-HER YIL 33 BİN KİŞİ ATEŞLİ SİLAH KULLANIMIYLA YAŞAMINI YİTİRİYOR-

Saldırılar ülkedeki silah kullanımı tartışmalarını sürekli gündemde tutuyor.

ABD'deki Hastalık Koruma Merkezi'nin (CDC) verilerine göre ülkede yılda ortalama 33 binden fazla kişi ateşli silah kullanımı nedeniyle yaşamını yitiyor.

BBC Türkçe’ye göre, CDC'nin verileri kaza sonucu ölümler, cinayetler ve intiharları da içeriyor.

Bu rakama göre ateşli silahlar nedeniyle her altı saatte bir ölen Amerikan vatandaşı sayısı, 2014 yılının tamamında resmen "terör saldırısı" diye tanımlanan olaylarda ölen Amerikalılardan fazla.

ABD Başkanı Barack Obama da dün Oregon'daki saldırı üzerine yaptığı ve öfkesini gizlemediği konuşmada aynı konuya değindi.

Toplu saldırıların ülkede rutin hale geldiğinden yakınan Obama, bireysel silahlanmaya karşı önlemlerin artırılması çağrısını yineledi.

ABD'de halkı "terörden" korumak için milyonlarca dolar harcandığına, çok sayıda kanun yapıldığına dikkat çeken Obama, medyadan son 10 yılda "terör olaylarında" öldürülenlerin sayısını, ateşli silahlarla yapılan saldırılarda öldürülenlerle karşılaştırmalarını istedi.(ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@