Anadolu Otoyolu 2022 İstanbul Ankara hız sınırı kaç oldu, yeni limit ne kadar? Kaç km hızda gidersem ceza yemem?

Gelen yeni bir bilgi ile İstanbul - Ankara otoyolu olarak da bilinen Anadolu Otoyolu'nda yeni hız sınırına gidildiği öğrenildi. Vatandaşlar ise yeni hız sınırı uygulamasının ne zaman yürürlüğe gireceğini ve konuya ilişkin detayları araştırmaya başladı. Peki; Anadolu Otoyolu yeni hız sınırı kaç oldu 2022?

Anadolu Otoyolu 2022 İstanbul Ankara hız sınırı kaç oldu, yeni limit ne kadar? Kaç km hızda gidersem ceza yemem?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 81 ilin il valiliklerine otoyollarda yeni hız sınır uygulanmasına ilişkin imzasını taşıyan bir bildiri göndermiş ve otoyollarda hız sınırlarının değiştirileceği öğrenilmişti.

Vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan bu konunun ardından detaylar belli oldu. İstanbul ile Ankara arasını birbirine bağlayan ve sıklıkla kullanılan Anadolu Otoyolu'nun hız sınırı kurallarının değişeceğine dair bilgilendirmenin ardından çok sayıda vatandaş yeni hız sınırlarının saatte kaç km olacağını araştırmaya başladı. Peki; İstanbul - Ankara ya da bir diğer ismiyle Anadolu Otoyolu yeni hız sınırı ne oldu, ceza yememek için kaçla gidilmesi gerekiyor? Tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası haberin devamında, Kamu Gündemi'nde...

Anadolu Otoyolu (İstanbul - Ankara) Yeni Hız Sınırı Ne Oldu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzası ile il valiliklerine yeni hız sınırı uygulaması ile ilgili bilgilendirme yapılmış ve bu bilgilendirmenin ardından yapılan duyuruda vatandaşlar için otoyollarda hız sınırlarının ne olduğu merak konusu olmuştu. Yalnızca Ankara ve İstanbul arasında olan Anadolu Otoyolu değil, başka otoyollardaki hız sınırlarını da değiştiren bu yeni uygulama ile hız sınırları değiştirilen otoyollar şu şekilde;

  • Niğde - Mersin Otoyolu: Saatte 130 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)
  • Çeşme - İzmir - Aydın Otoyolu: 130 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)
  • Edirne - İstanbul Otoyolu: 130 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)
  • İstanbul - Ankara Otoyolu: 130 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)
  • Kuzey Marmara Otoyolu: 140 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)
  • Malkara - Çanakkale Otoyolu: 140 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)
  • Gebze - İzmir Otoyolu: 140 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)
  • Ankara - Niğde Otoyolu: 140 KM (Geçmişte 120 KM hız sınırı)

Tüm bu yolların hızlarında artışa gidilirken bazı otoyolların hızı saatte 130 km hız, bazı otoyolların hızı ise saatte 140 km hıza yükseltildi.

Öte yandan bölünmüş yollardaki hız sınırlarının saatte 110 km, çift yönlü şehirlerarası karayollarında hız sınırının saatte 90 km hız olması kararlaştırıldı.

Bu bağlamda İstanbul ve Ankara'yı birbirine bağlayan Anadolu Otoyolu'nun hız sınırının saatte 130 km hız olarak güncellenmesi kararlaştırıldı.

Yeni Hız Sınır Ne Zaman Geçerli Olacak?

İçişleri Bakanlığı kararı ile getirilen yeni hız sınırı uygulaması kapsamında bazı otoyolların hız sınırlarında yükseltme odaklı değişikliğe gidilirkendeğişikliklerin ne zaman geçerli olacağı ise merak konusu oldu.

Vatandaşların yeni hız sınırlarına uymalarını gerektiren tarih ise 1 Temmuz 2022 olarak belirlendi. Yeni hız sınırı uygulaması 1 Temmuz tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.