Amerika'nın dev bankası JP Morgan Türkiye'yi uyardı! Enflasyon yüksek kalacak, Merkez Bankası faiz indiremeyecek

JP Morgan, Türkiye için iç açıcı olmayan açıklamalarda bulundu. Bankaya göre Merkez Bankası daha fazla faiz indirimine gidemeyecek ancak buna rağmen enflasyon yüksek seviyelerde kalmaya devam edecek.

Finans 25.11.2021 - 18:30 25.11.2021 - 19:17 Mustafa Çokyaşar

JP Morgan Kasım ayı için araştırma raporu yayınladı. Yayınlanan raporda Türkiye için 2022 yılının zorlu geçeceği söylendi. Raporda Türkiye'de 2022 yılında büyümenin yavaşlayacağı ve enflasyonun yüksek kalacağı bilgileri yer aldı.

Raporda Türkiye'nin enflasyonun bu yıl yüzde 20 civarında kalmaya devam edeceğini belirten JP Morgan, Türk Lirası'ndaki değer kaybının her halükarda devam edeceğini ve bunun küresel emtia fiyatlarındaki artışla birleşince ithal ürünlerde fiyat artışına neden olacağını söyledi.

Dev yatırım bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın daha fazla faiz indirmeyeceğini vurguladı. Bunun nedeni olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın daha fazla faiz indirimi için alan bulamayacağı gösterildi. JP Morgan ekonomistleri, temel göstergelere bakarak herhangi bir politika tahmini yapmanın çok zor olduğunu da sözlerine ekledi. Bununla birlikte TCMB’nin politika faizini yüzde 15’in altına indirip indirmeyeceğine şüpheyle yaklaşıldığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@