Altın alacaklar dikkat! Tüm Dünya bugün açıklanacak bu veriyi bekliyor!

Altın yatırımcıları bugün saat 15:30’da açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Beklentiler enflasyonun yıllık yüzde 5,3 artış kaydedeceği yönünde. Peki bu altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Finans 13.10.2021 - 08:55 13.10.2021 - 08:55

Altın, enflasyon verisi öncesinde ABD tahvil faizlerindeki gerileme ve dolardaki zayıflamayla beraber kazançlarını korudu. Gram altın da küresel altın fiyatları ve Dolar/TL kurundaki yükselişle tarihi bir rekor ile 513 TL'ye kadar çıktı.

Altına yatırım yapmak isteyenler bugün (13.10.2021) 15:30’da açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Bloomberg, enflasyonun yıllık yüzde 5,3 artış kaydedeceği öngördüklerini duyurdu.

Fed politika yapıcıları, varlık alımı azaltımı takviminin belirlenmesinde istihdam ve enflasyon verilerinin büyük önem taşıdığını birçok kez vurgulamıştı. Geçen hafta beklenenden zayıf gelen istihdam sonrasında Fed’in varlık alımını azaltabileceğine dair beklentilerin artmasıyla altın fiyatları hızlı bir yükseliş kaydetmişti. Bugün açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ise sıkılaşmanın yakında başalyabilecğeine dair endişeleri artırarak altın fiyatlarının artmasına neden olabilir.

Geçen hafta cuma günü tarım dışı istihdam verisi sonrasında 1.780 dolara kadar tırmanan ons altın, sonrasında hızlı bir geri çekilme yaşayarak yeniden 1.760 dolara kadar gerilemişti. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan ons altın, enflasyon verisi öncesinde 1.761 dolar civarında işlem görüyor.

Ons altındaki fiyata rağmen gram altın, küresel altın fiyatları ve dolar/TL’nin birbirini dengelemesiyle yaklaşık 1 ay dar bir fiyat aralığında işlem gördükten sonra Eylül ayının ortalarından itibaren kademeli bir şekilde yükselmeye başladı. Küresel altın fiyatlarındaki yükselişe ek olarak Dolar/TL’nin rekor yüksek seviyelere ulaşmasıyle birlikte gram altın, 513 TL civarında  satılıyor.