AKP 1OO Üniversite Daha Açsa Ülkemde Bilim Ortamı Oluşmaz.
 
Bugün size  yine   ANADOLUNUN   bağrından   yetişen,  TÜRK   Tıp fakültesinden 1969  'da  mezun olan GÜNEYDOĞU'NUN    gerdanlığı olan    güzel   MARDİN'İN    yağız   insanı    AZİZ  SANCAR'IN  başarısından bahsetmek istiyorum.   
 
Bu doktor,  İstanbul   Üniversitesi   Tıp   Fakültesi  mezunudur.  TÜBİTAK Ödülü  de  kazanmıştır. Ne yazık ki, iktidarın  el koyarak   fiili  olarak  kuruluş işlevlerinden  uzaklaştırdığı  ilk Türk  Bilimler  Akademisinin  üyesi  idi.

Bu   başarı   önce  kişiseldir sonra  ulusaldır.  Çünkü  Cumhuriyet'in  yetiştirdiği  bir  doktordur. Üniversite sayılarıyla partilerle  , gökdelenle,  AVM ile   çift yolla NOBEL    Ödülü  alınmıyor.  Bu  olanak  Özgür ve araştırma  ruhu kazanmış  üniversiteler  gerektiriyor.  AKP   İKTİDARI  bilimi  istemiyor,  sanat istemiyor,  teknoloji  istemiyor.

Ne istiyor? Saray  istiyor, gökdelen istiyor.  ALTARNATİF  istemiyor.  Ruslardan   atom  santralı  istiyor.

AZİZ  SANCAR  bir  CUMHURİYET  Kahramanıdır.   Ama  bilimsel  savaşını   ABD  DE   veriyor.  Aziz   Sancar  ilk Nobel  ödülü  olan  bir  TÜRK  bilim  ADAMI  unvanını  kazandı.  Bu  CUMHURİYET   öğretimi için   bir yüz akı  ve  onun çağdaş   amaçları  için   bir kanıt.  ANKARA,  İSTANBUL,  ya da   başka  bir TÜRK  üniversitesinde
değil de  ABD'LERİNDE...!  

NEDEN     AMERİKA'DA?

İlkokuldan   üniversiteye  kadar,  partizan  oldukları  için  denetim  ve bilgi  kuşkusu  idareciler  elinde, AKP  'NİN ORTAÇAĞA   dünya  karşıtı  ideolojik  amaçları   doğrultusunda  , ÇAĞDAŞ  Dünya  standartlarının çok altında bir  öğretim  ve eğitim sisteminin  acılarını  yaşıyoruz.  İKTİDAR   çocuk   ve gençlerin  geleceğini oy uğruna ellerinden alarak 
çalmıştır.  Sanat, felsefe, bilim,  matematik   kuşa çevrilmiştir.  Bundan  daha acı ve daha vahim olanı ise fakir fukaranın iktidarıyız  diyen   bu zihniyet  parasal olanakları yeterli aileler çocuklarını  özel  okullara ve yurt dışına  gönderirken  gariban  guruba  aile çocukları   iktidarın   gözden çıkardığı   devlet okullarında   okumaktadırlar.    

YÖK   Sistemi  iktidarın  kendi   ideolojik  kriterlerine  göre seçilen  birkaç üye ile   rektör  ,dekan,   prof.  kadrolarını her  bilim  dalında   kontrol  eden  bir  fetva  dairesidir.  1983   den    bu yana    asker ve  sivil  ,  bütün idareler döneminde   yaşayan  bu sistem  , bağımsızlığı   evrensel    bir ilke  olan üniversite   sistemini  yok etmiştir..  hocalar
bazı   REKTÖRLER   küçük  makam ve mevki uğruna    siyasilerin   önünde   düğme ilikler,   önlerinde  eğilir olmuşlar.
 
Eli  öpülesi , saygı değer,  yürekleri   vatan  sevgisi  ile  dolu öğretmenlerimiz  siyasilerin ellerinde   oyuncak  olmuşlardır.

Eğitim  sistemimiz    çok karamsar bir tablo çiziyor.  bize  bilim değil  dinin  öğrenip,   ölüsünü  yıkamasını   bilen  GENÇLİK lazım      diyen  bir   Başbakan + Cumhurbaşkanı    tarafından  bu ülke  14  yıldır  yönetiliyor.

İMAM     HATİPTEN   BİLİM   ADAMI   MI    ÇIKACAK? 

Üniversite  eğitiminde  düşünce  özgürlüğünün  ortadan kalkması  bir  yana,  orta   öğrenimin  içeriği de neredeyse TANZİMAT   Dönemi  öncesine  doğru  gidiyor.  İmam   Hatiplerden   bilim adamı   mı   yetişecek? Bunların tümünü korkulu  bir rüyadan   ibaret olduğunu  söyleyen olsa......

TÜRKİYE öğretimi  politik   amaçlarla   parçalanmıştır.  bunun bedelini toplum ve ülke  uzun yıllar ödeyecektir. 

Bunun  adı  sömürgeleşmektir.   Ne yazık ki   SÖMÜRGELEŞMENIN   yalancı  tacını  şimdiden çocuklarımız   çekmektedirler.

İktidar   ömrünü   tamamlamak  "1 KASIM"   üzeredir.  Ama  ülkeye  verdiği zararlar   10  şiddetinde  bir  deprem kadardır. Bu   depremde yıkılan   bir  yapının   baştan   RESTORE   edilmesi  uzun yıllarımızı   alacaktır.
 
Cumhuriyet bilim  ve kültür  dergisi   DOĞAN KUBAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.