Akbank'tan Merkez Bankası'na çağrı: Faizler sabit bırakılmalı!

Merkez Bankası’nın Para Politikaları Kurulu yarın toplanarak faiz kararını açıklayacak. Konuyla ilgili Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alp Keler, açıklama yaptı. Keler, beklentisinin faizlerin sabit bırakılması yönünde olduğunu söyledi.

Finans 17.11.2021 - 22:56 17.11.2021 - 22:56 Mustafa Çokyaşar

Dolar/TL, dünü yüzde 4’e yakın yükselişle kapattıktan sonra bugünde rekor kımaya devam etti. Bugün, dövizde rekor artışının devam etmesinde özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faizle mücadele sürecek” diyerek faiz indirimein gidileceği düşüncesinin piyasada hakim olması etkili oldu.

 Dolar şu sıralar 10,62 seviyesinden işlem görüyor. Aynı şekilde Avro ve sterlinde de rekorlar yenilendi. Euro 12 TL, Sterlin 14 TL'yi geçti. TL’deki değer kaybının yavaşlayıp yavaşlamayacağı Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararı ile belli olacak. Merkez Bankası (TCMB) bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 18’den yüzde 16 seviyesine çekmişti.

Bu gelişmeler ışığında Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alp Keler, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Akbank genel müdür yardımcısı, “Bizde de ister istemez son dönemde faizdeki seyir, kurdaki hareketi etkiliyor. (Merkez Bankası faiz kararı) Benim yarından beklentim faizlerin sabit bırakılması yönünde ama piyasada 100 baz puana kadar genel bir indirim beklentisi var.” diyerek TCMB'den faiz kararını sabit tutulmasını temenni etti.

Kur olması gereken yerlerden çok uzak değil

Dövizin fiyat hareketine uzun vadeli bakılması gerektiğini belirten Keler, şöyle devam etti: “Ekonomik göstergelere bakmalıyız. Bunlar nedir; alım gücü paritesi, ülkeler arası faiz farkı, Merkez Bankası’nın açıkladığı reel efektif döviz kuru endeksi… Bu seviyelere göre baktığımızda, aslında kurun olması gereken yerlerden çok uzak olmadığını söyleyebilirim.” söyledi. Yani bir anlamda piyasaların uzun zamandır dövizdeki bu yükselişi beklediğini vurguladı.

Yarın yapılacak Para Politikalar Kurulu (PPK) toplantısı öncesi piyasa beklentisi MB 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağı yönünde.

Resmi enflasyon rakamlarının yüzde 20’ye dayandığı Türkiye piyasalarında, MB’nin sert faiz indirimlerine gitmesi ve faiz indirimlerine devam edileceği yönündeki beklenti, TL’nin dolar karşısındaki değer kaybına yol açan önemli etkenler arasında gösteriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@