Akaryakıt zamlarına devlet desteği sona eriyor!

Akaryakıtta EŞEL mobil desteği motorin ve LPG için sona erdi Benzin için de sınıra yaklaşıldı. Bu nedenle yapılan zamlar ÖTV'den karşılanamayacağı için doğrudan pompa fiyatına yansıyacak.

Kamu Haberleri 12.10.2021 - 13:52 12.10.2021 - 13:52

Akaryakıtta son yapılan zamların ardından eşel mobil desteği motorin ve LPG Otogaz için sona erdi. Benzinde de sınıra sadece 23 kuruş kaldı. İlave bir düzenleme yapılmaması durumunda, bu süreçten sonra gelen zamanlar pompaya doğrudan yansıyacak.

Bugüne kadar benzinde 2,30 lira, motorinde 2,05 lira, otogazda da 1 lira devlet tarafından karşılandı.

Hazine'nin raporlarına göre, eşel mobil sisteminin ocak-ağustos döneminde enflasyonu düşürücü etkisi olmuştu. Söz konusu dönemde doğrudan 1.42 puan, dolaylı olarak ise 1.06 puan olmak üzere toplam 2.48 puanlık düşüş katkısı vermişti. Öte yandan Hazine, eşel mobil sistemi ile 46 liralık ÖTV ve KDV gelirinden feragat etmişti.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış eylül ayının başından bu yana hızlandı. Bu dönemde benzine 3, motorine 5, LPG'ye ise 2 kez artış yapıldı. Eylül başından 9 Ekim'e kadar benzine gelen 0,80 kuruşluk zam eşel mobil sisteminden karşılandığı için pompa fiyatlarına yansımadı. Motorine yapılan 1,03 liralık zam eşel mobilden karşılandı. 8 Eylül'den yapılan 0,23 kuruşluk artış ise eşel mobilde sınırına gelindiği için pompaya yansıdı. LPG Otogazda ise eylül ayından itibaren yapılan 0,86 kuruşluk artış direk pompaya yansıdı.

Benzin, motorin ve otogaz fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil Sistemi (EMS), akaryakıt ürünlerindeki fiyat hareketlerini dengelemek veya belli bir tutarda sabitlemek amacıyla bu ürünler üzerinden alınan özel tüketim vergisinin ürünlerdeki fiyat artış ve azalışları ile ters orantılı şekilde arttırılıp azaltılması şeklinde uygulanan bir sistemdir. Bu sistem Türkiye’de geçen yıldan bu yana uygulanıyor.