Akaryakıt daha da zamlanacak! Bakan Elvan Eşel Mobil'in tamamen devreden çıktığını duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Eşel Mobil Sistem'in tamamen devreden çıktığını buna rağmen zamların tüketiciye minimum düzeyde yansıtıldığını söyledi. Eşel Mobil Sistem'in kalkmasıyla yapılan zamlar doğrudan pompa fiyatına yansıtılıyor.

Kamu Haberleri 13.11.2021 - 01:41 13.11.2021 - 01:41 Mustafa Çokyaşar

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Akaryakıt fiyatları ve eşel mobil sistemi ile ilgili değerlendirmede bulunan Erkan, bu sistem ile 64 milyar lira vergiden vazgeçildiğini söyledi. Eşel mobil sistem ile benzinin 7,75 liraya kadar olan kısmına destek veriyordu, Gelen zamlar ÖTV'den karşılanamayınca ve 7.75 TL'yi geçince eşel mobil tamamıyla devreden çıktı. Elvan bunun nedeninin  akaryakıt fiyatlarının çok yükselmesi olduğunu belirtti ve zamların mümkün olduğu ölçüde vatandaşa yansıtılmadığını belirtti.

Elvan ayrıca "Geçmişe baktığımızda akaryakıt fiyatları Avrupa'da 1 avro ise Türkiye'de de 1 avro düzeyindeydi. 2011-2012 yıllarında benzinin litre fiyatının 2,5 dolara denk geldiği dönemler var ama şu anda akaryakıt fiyatları 0,7-0,8 avro civarında" diyerek akaryakıtın ülkemize ucuz olduğunu söyledi. Elvan, doğal gazda da şu anda konutlara yönelik ciddi bir destek bulunduğunu, yaklaşık 100 liraya mal olan doğal gazı vatandaşın 25 liraya kullandığını belirtti.

Benzin, motorin ve otogaz fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil Sistemi (EMS), akaryakıt ürünlerindeki fiyat hareketlerini dengelemek veya belli bir tutarda sabitlemek amacıyla bu ürünler üzerinden alınan özel tüketim vergisinin ürünlerdeki fiyat artış ve azalışları ile ters orantılı şekilde arttırılıp azaltılması şeklinde uygulanan bir sistemdir. Bu sistem Türkiye’de geçen yıldan bu yana uygulanıyordu. Ancak akaryakıt fiyatlarının sürekli artması ile yapılan zamlar ÖTV'den karşılanamadığı için doğrudan pompa fiyatına yansıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@