Ak Partili kurmaylar ABD ile ilişkilerin düzeltilmesi için ekip kurulmasını istedi

Hükümet, ABD ile zedelenen ilişkileri onarabilmek amacıyla özel bir ekip kurma hazırlığında.

Gündem 20.11.2021 - 10:26 20.11.2021 - 10:26 Mustafa Çokyaşar

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Nuray Babacan, bugünkü yazısında  "ABD’yle görüşmeler- 'İkna ekibi' önerisi" başlıklı bir yazı kaleme aldı.  Babacan, Ak Partili bazı kurmayların ABD ile bozulan ilişkilerin onarılabilmesi için özel bir ekip kurulması gerektiğini söyleyerek hazırlıkları başladığını iddia etti.

Babacan ayrıca F-35 veya ikinci seçenek olarak gündeme gelen F-16 programının işler hale getirilmesi konusunda TBMM’nin devreye girme önerisinin Cumhurbaşkanı'na iletildiğini söyledi.

Savunma heyetleri F-16 satışı için ABD’de temasları sürdürüyor. Bazı AK Parti kurmayları, özellikle Amerikan Kongresi ve Senatosu’nda oluşan direnci kırmak için parlamenter heyetler üzerinden temas kurulması önerisinde bulundu. Bu önerinin Cumhurbaşkanı'na da iletildi.

Amerika'da senatörleri ikna etmek ve Türkiye’nin yaptığı 1.4 milyar dolarlık ödemenin karşılığının verilmesinin ‘müttefiklik ve dostluk temeli’ üzerinden yürütülmesi gerektiği Ak Partili kurmaylar tarafından dile getirildi. Bu nedenle TBMM Başkanlığı, Türkiye-ABD Dostluk Grubu, TBMM Dışişleri Komisyonu ve büyükelçilerin de içinde bulunduğu ‘ilişkileri onarma ekibi’ oluşturulması önerildi.

İki liderin yaptığı son görüşmede 'karşı çıkan senatörler' konusunun gündeme geldiği ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da “Çoğunluğunuz var, isterseniz ikna ederseniz” dediği aktarılıyor. Bu bağlamda Amerika ile ilişkilerin düzeltilerek, çoğunluğu elinde bulunduran iktidar partisinin desteğinin alınması hedeflenyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@