AK Parti ve MHP karşı karşıya geldi! Cumhur İttifakı'nda tansiyon yükseldi!

Cumhurbaşkanı seçilebilmek için yüzde 50+1 oy oranına ulaşma zorunluluğu, Cumhur İttifakı üyeleri AK Parti ve MHP'yi karşı karşıya getirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli, "Yüzde 50+1'i eleştirenleri anlayışla karşılamamız abesle iştigaldir." diyerek kurala sahip çıksa da, AK Parti'den eleştiriler gelmeye devam etti.

Gündem 16.11.2021 - 16:26 16.11.2021 - 16:26 Ali Parim

Cumhurbaşkanı seçilebilmek için yüzde 50+1 oy oranına ulaşma zorunluluğu, son günlerde yeniden siyasetin en önemli tartışma konularından bir tanesi oldu. Tartışmayı ilk Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu başlattı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Karamollaoğlu, görüşmede Erdoğan'ın kendisine yüzde 50+1 kuralından rahatsız olduğuna dair ifadeler kullandığını aktardı. 

CEMİL ÇİÇEK: 50+1 CİDDİ PROBLEM ÇIKARIYOR, GELECEKTE DE ÇIKARACAK

Daha sonra tartışmalara Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek de dahil oldu.  "Anayasa toplantısında 50 +1'in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye'yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim yine söylüyorum" diyen Çiçek, ardından "Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık. 50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ AĞBABA: ERDOĞAN BAHÇELİ'DEN KURTULMAYA ÇALIŞIYOR

AK Parti cephesinden yüzde 50+1 kuralına yönelik gelen bu tür açıklamalar, muhalefet tarafından "İktidar, yüzde 50+1 oy oranına erişemeyeceği tereddütünü yaşıyor" şeklinde algılandı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kuraldan şikayet etmesini, "Muhtemeldir ki Bahçeli’den kurtulmaya çalışıyor. Muhtemel ki, görüyor ki anketleri hiçbir durumda yüzde 50’ye yaklaşan bir oy oranını yakalayamıyor Cumhur İttifakı. O nedenle şimdi 50+1’den vazgeçmenin yolunu, yöntemini arıyor şu anda.” diyerek yorumladı.

BAHÇELİ'DEN YÜZDE 50+1 TEPKİSİ

Yüzde 50+1 açıklamalarının ardından gözler Cumhur İttifakı bileşeni MHP'ye çevrilirken, Devlet Bahçeli de partisinin bugünkü grup toplantısında Cemil Çiçek'e yüklenerek, yüzde 50+1 eleştirilerini makul görmediğini vurguladı. 

"Milletvekili seçmiyoruz belediye başkanı muhtar seçmiyoruz. Cumhurbaşkanını seçiyoruz. Yüzde 50+1'i eleştirenleri anlayışla karşılamamız abesle iştigaldir. Yüzde 50+1 oy sistemini eleştirenleri makul görmemiz mümkün değildir." diyen Bahçeli, ardından şu ifadeleri kullandı;

"Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek yüzde 50+1'in gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini iddia ediyor. Bu tuhaf sözlerin benzerini Türkiye'nin istikrarsızlığa gömülmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek sizin kafanız dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Açıkla da bilelim niyetini öğrenelim. Türkiye'nin kaostan işgalden kılpayı kurtulduğunu ne çabuk hafıza kayıtlarından çıkardınız. Kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz? FETÖ'cü Fehmi Koru da aynı şeyleri söylüyor. Çiçek'in beyanatı bize göre kuşku vericidir. Bu tartışma gereksizdir." 

ŞAMİL TAYYAR: YÜZDE 50+1 CUMHURBAŞKANIMIZA VE SİSTEME KURULMUŞ TUZAK

MHP lideri Bahçeli, Cemil Çiçek üzerinden yüzde 50+1 kuralına yönelik eleştirilere sert bir yanıt verse de AK Parti cephesinden bu tür eleştiriler gelmeye devam etti. Son olarak AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, yüzde 50+1'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kurulmuş bir tuzak olduğunu öne sürdü.

Tayyar, "Geçmişte karşı çıkmış, ağır eleştirilere muhatap olmuş biri olarak söz hakkım var. 50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı. Düzeltilebilirdi, vakti geçti. Yeni tartışma, seçimle ilişkilendirilir. Kazanmaya odaklanmalı, kazanınca biz değiştirmeliyiz." dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@