AK Parti İstanbul Milletvekili vefat etti! İsmet Uçma kimdir?

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 66 yaşında hayatını kaybetti.

Gündem 11.10.2021 - 17:33 11.10.2021 - 17:33 Mustafa Çokyaşar

AK Parti'de 24, 25, 26 ve 27. dönem milletvekilliği yapan İsmet Uçma, bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti. İsmet Uçma 66 yaşındaydı.

İUçma'nın cenazesi yarın öğle vakti Marmara Üniversitesi İlahiyat Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Ak Parti'den üst düzey isimlerin katılması bekleniyor. 

1 Ocak 1955'te Ordu Fatsa'da doğan İsmet Uçma, İlahiyatçı, İktisatçı, Siyaset Bilimci ve Yayıncıydı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede Kelâm Felsefe Anabilim Dalında "Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı" adlı çalışmasıyla yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında "Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahilik" adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı. Bir dönem özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Yayıncılık hayatına 1983 yılında Bir Yayıncılıkta editör olarak başladı ve 1986 yılında İşaret Yayınlarını, 2000 yılında da Şehir Yayınlarını kurdu. 1994-1997 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. AK Parti Kurucu Üyesi olan Uçma, 2011’de Ak Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi. 1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yayıncısı" ödülüne layık görülmüştü. Arapça ve İngilizce bilen İsmet Uçma, 6 çocuk babasıydı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@