AK Parti EYT'liler için harekete geçti: EYT sorununun çözümü için hazırlanan formüller basına sızdı!

AK Parti hükümeti, uzun süredir mağduriyet yaşayan EYT'lilerin sesini sonund duydu ve EYT sorununun çözümü için 5 formül üzerinde çalışmaya başladı. Peki EYT çözümü için AK Parti nasıl öneriler sunuyor ve bu öneriler EYT'liler tarafından nasıl karşılanıyor? Detaylar Kamu Gündemi'nde...

Kamu Haberleri 01.11.2021 - 21:54 01.11.2021 - 21:54 Ali Parim

Gerekli prim sayısını doldurmasına rağmen yaş nedeniyle emekli olamayan 5 milyondan fazla insan, EYT sorunun artık çözüme kavuşması için hükümete sesini duyurmaya çalışıyor. Prim sayısı üzerinden emeklilik hakkı elde ettiği halde emekli olamayan vatandaşlar, "Maç biterken kural değiştirilmez?" diyor. Şu günlerde asgari ücret ve 3600 ek gösterge gibi konuların yanısı sıra AK Partili kurmayların EYT konusu üzerine de çalışmalar yaptığı gündeme geliyor. Peki EYT ile ilgili AK Parti'nin masasında ne var? 

Basına yansıyan son haberlere göre; Bakanlık EYT'liler için 5 farklı formül üzerinde duruyor. Bunlardan ilki 'Kısmi Emeklilik Formülü'... Eğer bu formül kabul edilirse 3600 günü olan kadınlar 50, erkekler ise 55 yaşını tamamlayarak emekli olabilecek. 

Bir diğer formül ise 'Sürenin Tamamlanması'... Bu formülle de 1999 öncesindeki emeklilik şartları dikkate alınacak. Yani kadınlarda 20 yıllık (7200 gün) erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) sigortalılık süresini tamamlayanlar yaş şartına bakılmadan emekli olabilecek.

Bakanlığın üzerinde durduğu üçüncü formül ise 'Pirimin Tamamlanması'... Buna göre; 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 gün arasında prim gerekecek. Primini tamamlayanlar, yaşına bakılmadan emekli edilecek. 

Bakanlık ayrıca maaşlar üzerinden bir formül düşünüyor. Almanya'da da uygulanan bu formüle göre ise; emeklilik için kaç yıl kalmışsa her yıl için belli oranda kesinti yapılacak. Burada kesinti oranı genellikle yıllık yüzde 2 olacak. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesintiyle emekli olacak.

Son formül ise 'Finlandiye Modeli'... Yine bu formülde de Almanya benzeri emekliliğe kadar maaş kesintisi oluyor. Fakat bu modelde emeklilik şartları tamamlandığında her şey normale dönüyor.

Bu formüllerin EYT'lileri memnun edip etmeyeceği ise tartışma konusu... EYT Federasyon Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, FOX TV'ye yaptığı açıklamada, bu formüllerin emeklilikte yaşa takılanların uğradığı hak mağduriyetinin çözümü için uygulanan formüller olmadığını savunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@