Aile Bakanı Ağustos 2021 Evde Bakım Maaşı Ödeme Tarihlerini Açıkladı Mı?

Kurban bayramı öncesinde Aile Bakanı Derya Yanık evde bakım maaşı ödemelerinin ne zaman ödeneceğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Peki Ağustos ayı için açıklama geldi mi?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

2021 Ağustos ayı evde bakım maaşı ödemeleri ne zaman yapılacak? Türkiye'nin en fazla alınan devlet desteği konumunda bulunan evde bakım maaşı ödemeleri için süreç başlayacak. Ağustos ayının girmesinin ardından vatandaşlar hesaplarını kontrol etmeye başladılar. 

EVDE BAKIM MAAŞI AĞUSTOS ÖDEMELERİ BAŞLADI MI?

Kurban bayramı öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir yazılı açıklama ile evde bakım maaşı ödemelerine ilişkin bilgi vermişti. Bakan Yanık temmuz ayı için ödemelerin kurban bayramından önce ödeneceğini duyurmuştu. Temmuz ayı ödemelerinin tamamlanmasının ardından ise vatandaşlar Ağustos ayı ödemelerine gözlerini çevirdi.

Ağustos Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Ağustos ayı ödemeleri için toplu ve bir anda ödeme yapılması beklenmiyor. Ödemelerin bundan önceki dönemlerde olduğu gibi ay ay ödenmesi kuvvetle muhtemel. Bu kapsamda evde bakım maaşı desteğinden yararlananlar ödemelerin kendi şehirlerine ödenip ödenmediğini takip edecekler. Bu noktada ister e-Devlet sistemi üzerinden istenirse de SMS ile ödeme sorgulama yapılabilir. Ayrıca kamugundemi.com olarak bizlerde ödemelerin ne zaman yapılacağına dair ayrıntıları güncel listeler halinde paylaşacağız. 1 Ağustos itibariyle de herhangi bir şehirde evde bakım maaşı ödemeleri yapılmadı. 

EVDE BAKIM PARASI ÖDEMELERİ İÇİN O TARİHE DİKKAT

Ağustos 2021 dönemi için evde bakım maaşı ödemesi alacak olan aileler için tarihler genellikle ilk haftanın sonu olarak uygulanır. Bu kapsamda Ağustos 2021 dönemi için evde bakım maaşı ödemelerinin 9 Ağustos Pazartesi günü başlaması bekleniyor. Ancak ödemeler 6 Ağustos Cuma gününden sonra da şehirlere göre ödenebilir. 6 veya 9 Ağustos tarihlerinde ilk ödemelerin yapılması beklenirken tüm ödemelerin ise 20 Ağustos tarihine kadar tamamlanması bekleniyor. 

Vatandaşlar evde bakım maaşı ödemeleri için sorgulama işlemlerini e-devlet kanalı üzerinden yapacaklar. E-devlet kanalı üzerinden evde bakım maaşı ödemesi sorgulaması yapmak isteyenler öncelikle sisteme giriş yapacaklar. Ardından arama bölümüne Evde Bakım Desteği Sorgulama yazıp arayacaklar. Daha sonra karşılarına çıkan ekran üzerinden kendileri için ödemelerin yapılıp yapılmadığını sorgulayacaklar. İkinci seçenek ise e-devlet sistemine giriş yapılmasının hemen ardından Aile Bakanlığı hizmetleri üzerinden Evde Bakım Desteği Ödeme Sorgulama hizmeti üzerinden ödemeleri kontrol etmek olacak. 

HABERİ PAYLAŞ: