Ahmet Davutoğlu'ndan Ali Babacan'a sert yanıt: 'Sizi ne rahatsız etti?'

Geçtiğimiz günlerde Ali Babacan'ın açıklaması ile başlayan gergin süreç devam ediyor. Halk TV yazarlarından İsmail Saymaz'a Davutoğlu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ali Babacan'a Ahmet Davutoğlu'ndan yanıt geldi. Detaylar haberin devamında...

Ahmet Davutoğlu'ndan Ali Babacan'a sert yanıt: 'Sizi ne rahatsız etti?'

6'lı masa üyelerinden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan geçtiğimiz hafta Halk TV'den İsmail Saymaz ile görüşmeler gerçekleştirdi. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da bulunan 6 farklı şehre giden ve halk ile buluşan DEVA Partisi Lideri Babacan, Trabzon ile Rize arasındaki yolculuğunu Halk TV yazarı İsmail Saymaz ile aynı aracın içerisinde gerçekleştirdi.

Saymaz'ın haberine göre kendisi Ali Babacan'a altılı masada birden fazla ittifakın olup olmayacağı yönünde soru soran İsmail Saymaz'a Ali Babacan şu ifadelerle yanıt verdi;

“Altılı masada hiç konuşmadık. Sayın Davutoğlu, “Üç parti (Saadet, Gelecek ve DEVA) deklarasyon yapalım’ diye önerdi. Partinin yetkili organlarına götürdük. Başkanlık kurulunda 21’de 21 reddedildi. Bir arkadaşımız bile desteklemedi. O bizim kendimizi nasıl tanımladığımızla ilgili bir konu. İstemiyor arkadaşlarımız.”

Ahmet Davutoğlu'ndan Ali Babacan'a sert yanıt: 'Sizi ne rahatsız etti?'

Bu yanıt 23 Temmuz 2022 tarihinde Halk TV resmi internet adresinde yayımlandı ve olaylar tam da burada başladı. Halk TV gazetecisi İsmail Saymaz'ın sorduğu soruya Ali Babacan'ın verdiği yanıt gündem oldu. Babacan'a kısa süre içerisinde Gelecek Partisi tarafından ağırr eleştiriler ve sert yorumlar iletilmeye başladı.

Sosyal medya platformlarında iki partinin de taraftarları birbirine ağır ifadeler ile saldırdı.

Gelecek Partisi'nin Deklarasyonu

Davutoğlu ise deklarasyonu paylaştı. Ali Babacan'a sunulan ve reddedilen deklarasyonun detayları şu şekiilde;

“Biz DEVA, Gelecek ve Saadet partileri olarak ülkemizin geldiği kritik eşikte nesiller boyu savunageldiğimiz değerlerin ve kazanımların korunması için:

1- 28 Şubat benzeri doğrudan veya dolaylı vesayet rejimleri üzerinden din ve vicdan özgürlüğüne karşı oluşabilecek her eylem ve politika karşısında demokratik hak ve özgürlükleri ve büyük fedakarlıklarla elde edilmiş kazanımları korumak,

2- Geniş kitlelerin fedakarca mücadeleleri sonucu elde edilen kazanımları üzerinde yükselen iktidarlarını milletin temel değerlerinden koparak yolsuzluklar, yasaklar ve yoksulluktan oluşan şer üçgeniyle sürdüren ve bu nedenle başta gençlerimiz olmak üzere halkımızın bu değerlere karşı yabancılaşmasına yol açan güç yozlaşmasına karşı mücadele etmek amacıyla her siyasi konjonktürde mutlak işbirliği yapmak kararını almış bulunuyoruz.

Uzun mücadeleler sonucu elde edilen kazanımlarımızın korunması yozlaşmış bir iktidar gücüyle değil, böylesi kararlı bir duruşla mümkün olabilir. Bu bir seçim ittifakı değil, geniş kitlelere kazanımlarımızı kaybederiz korkusu yayarak, yolsuzluklarını meşrulaştırma ve iktidarlarını sürdürme çabası için olanlara karşı ilkesel bir işbirliğidir. Bu iş birliğine katılmak isteyen diğer partilere de kapımız açıktır.”

Ahmet Davutoğlu'ndan Ali Babacan'a sert yanıt: 'Sizi ne rahatsız etti?'

Davutoğlu'ndan Babacan'a Sert Yanıt!

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu, Halk TV'nin haberine göre Ali Babacan'a şu ifadelerle yanıt verdi;

“DEVA’da ‘hayır’ diyen 21 arkadaşıma soruyorum: İki paragraflık metinde sizi ne rahatsız etti kimlik olarak? ’28 Şubat’ı yapmak isterlerse onlara karşı mücadele edeceğiz’ dememiz mi, rahatsız etti? ’28 Şubat’ı örtü gibi istismar ederek yolsuzluk yapanlara karşı mücadele edeceğiz’ dememiz mi? Bizlerle beraber olmak rahatsız ettiyse altılı masada da beraberiz. Atomize olan siyaseti toparlamamız lazım. ‘Ben’ dememek, ego yapmamak lazım.”