AFET BÖLGESİ İlan Edilen Şehirler Açıklandı! İşte Sağlanacak Tüm Ek İmkanlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu son dakika açıklaması ile yangın felaketi yaşanan 5 şehrin AFET BÖLGESİ ilan edildiğini duyurdu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Türkiye'nin dört bir yanında meydana gelen yangınların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklaması geldi. Yangınlar hakkında son durum bilgisi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFET BÖLGESİ ilan edilmesi konusunda beklenen açıklamayı yaptı. 

5 ŞEHİR AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu bir paylaşım ile afet bölgesi ilan edilen 5 şehri açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan görsel bir paylaşımda bulunarak yangından etkilenen şehirlerin AFAD tarafından genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'dan yapmış olduğu paylaşımında "Başta afet bölgelerindeki vatandaşlarımız olmak üzere Aziz Milletimize geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyor afet sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımında bildirdiği ve afet bölgesi ilan  edilen 5 şehrin Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye olduğunu duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Twitter Paylaşımı

afet bölgesi

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEN ŞEHİRLERDE VATANDAŞLARA SAĞLANACAKLAR

AFET BÖLGESİ ilan edilen şehirlerde vatandaşlara ek olanaklar ve ayrıcalıklar sağlanır. Birçok alanda sağlanan bu ek olanakların bazıları şu şekilde,

* Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödenir.

* Binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildirilir.

* Bütün sağlık hizmetleri, o bölgedeki herkese ücretsiz verilir.

* Devlet hastanelerinin yanı sıra, askeri hastanelerde ve özel hastanelerde bulunan hastalara da ücretsiz bakılır.

* Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenecek yardımları yapmakla zorunlu tutulur. Yapılardaki hasarı tespit etmek için, gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir.

* Bunun için ilgili bakanlıklar, hükümet tarafından bölgede görevlendirilir.

* Bölgedeki her bir ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendirilir.

* Bütün şirketlerin, esnafların ve ya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçların, borç süresi uzatılır.

HABERİ PAYLAŞ: