Açıklamalar arka arkaya geliyor! Kriz daha da büyüyecek, geceleri ilaç bulunmuyor!

Türkiye, geçtiğimiz şubat ayında ilaçta euroyu 4,57'ye sabitledi. Ancak kurdaki yükseliş nedeniyle ilaç şirketleri Türkiye'ye ilaç göndermemeye başladı. Piyasada bulunmayan ilaç sayısı her geçen gün artarken, Türk Eczacıları Birliği'nden de krizin artık kapıda olduğuna dair korkutan açıklamalar yapıldı.

Finans 28.10.2021 - 12:43 28.10.2021 - 12:43 Ali Parim

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş'ın geçtiğimiz gün dikkat çektiği 'önümüzdeki günlerde Türkiye'nin yaşayacağı ilaç krizine ilişkin' yeni açıklamalar geldi. İlaç alımında euro kurunun 4,57'ye sabitlenmesinin, ilaç temin etmede Türkiye'ye ciddi sıkıntılar doğuracağı konusu, bu sefer Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından gündeme getirildi.  

Euronun yükselişiyle birlikte ilacın sabit kurunun çok altta kaldığını ifade eden TEB Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak, bu nedenle piyasada bulunamayan ilaç sayısında bir artış yaşandığını belirtti.  Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, kur farkının pek çok firmanın Türkiye'ye ilaç vermemesine ya da hammaddeleri yurtdışından gelen ilaçları üreten yerli firmaların ilaçları üretememesine neden olduğunu kaydeden Çolak, bu sorunun geçtiğimiz yıllarda da yaşandığını ifade etti. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları ilaç kurunda anlaşana dek pek çok kalem ilaçta yokluk baş gösterdiğini kaydeden Çolak, ancak şu anki ekonomik iklimde krizin daha da derinleşeceği endişesini taşıdıklarını söyledi.

"Eczacılarımız, ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada ciddi anlamda güçlük çekiyor." diyen Çolak, ardından "Bu durumun daha da vahim hale gelmesinden, sıkıntı yaşanan ilaç kalemlerinde artış olmasından korkuyoruz." ifadelerine yer verdi.

GECELERİ İLAÇ BULMAK BÜYÜK SORUN

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Eczacı Pınar Özcan da benzer bir açıklama yaparak, kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ile kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bulunamadığı belirti. Ciddi bir ilaç yokluğu olduğunu kaydeden Özcan, vatandaşların gündüzleri  eczane eczane dolaşıp bazı ilaçları bir şekilde bulabildiklerini ancak geceleri nöbetçi eczane sistemi nedeniyle az sayıda açık eczane olduğu için ilaç bulmanın daha da büyük bir sorun haline geldiğini ifade etti.

"İLAÇ KRİZİ DAHA DA BÜYÜYECEK"

"Türkiye’de ilaç satış fiyatını hesaplama yönteminin acilen güncellenmesi lazım." diyen Özcan, ardından "Firmalar satışından kâr edeceği ilacı Türkiye’ye getiriyor. Firmalar kâr edemeyeceği ilacı getirmek istemez. Gelecek günlerde ilaç firmaları bazı ilaçları ve ürünleri de getirmemeye başlayacak, ilaç krizi daha da büyüyecek.” ifadelerine yer verdi. 

ÖZGÜR DEMİRTAŞ 'KÖTÜ BİR HABERİM VAR' DİYEREK DUYURMUŞTU

Dün de Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Pof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Türkiye'nin kapısındaki en büyük tehlikelerden bir tanesinin ilaç krizi olduğunu söylemişti. Paylaşımına "Kötü bir haberim var" diyerek başlayan Prof. Dr. Demirtaş, ilaç şirketlerine Avrupa'daki en düşük ücreti Türkiye'nin ödediğini belirterek, bu durumun sürdürülebilir olmadığını belirtmişti. Ayrıca Türkiye'nin euro kurunu mevcudun çok altında tutarak ödeme yaptığını ifade eden Demirtaş, bu nedenle önümüzdeki günlerde birçok ilacın bulunamayacağına dikkat çekmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@