Önce Çocuklar İyileşsin!

Abdullah DAMAR yazdı

Abdullah Damar 30.06.2019, 15:43
Önce Çocuklar İyileşsin!

LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) 1998 yılında kuruldu. Kuruluş öyküsü çok çarpıcı. Öykü, SSK Ankara Çocuk Hastanesine, lösemili çocukların tedavi amacıyla yatırıldığı günlerde, hastane yönetiminden çocukların odaları için  küçük bir televizyon talebine, alınan olumsuz yanıt sonrasında, o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personelin, aralarında para toplayarak küçük bir televizyon almalarıyla başlıyor. İlk zamanlarda çocukların yol parası ya da okul ihtiyacını karşılamak büyük sorunlar yaratıyor ancak yapılan çalışmalarla gün geçtikçe büyüyen, güçlenen projeler ortaya çıkıyor.  Hedefler büyütülüyor, çocukların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

 2000 yılında Türkiye'nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE, 2008 yılında lösemili çocukların ücretsiz kolej eğitimi alabilecekleri Lösemili Çocuklar Okulu, 2010 yılında ise tedavileri için Ankara dışından gelen ailelerin tedavi esnasında uzun veya kısa dönem konaklayabilmeleri için Lösemili Çocuklar Köyü hayata geçiriliyor. Bu süre zarfında sadece lösemili çocuklar ve kanser hastalarını değil, tüm Türkiye lösemi, kanser ve korunma yolları konularında bilinçlendiriliyor, köklü çözümler yaratılıyor, toplumsal ve kalıcı hizmetler veriliyor. 

2015 yılında ise “insanlık ölmesin, insanlar da ölmesin” diyerek Avrupa’nın ilk, ülkemizin en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve multidispliner hastanesi LÖSANTE’yi ülkemize kazandırılıyor.

LÖSEV' in amacı; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanı sıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir. LÖSEV, gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanı sıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

LÖSEV, bu yıl “Ramazan Bağışlarınızla Fitre ve Zekâtlarınızla ÖNCE ÇOCUKLAR İYİLEŞSİN!  başlığıyla bir kampanya başlattı. Bu anlamda, fitre ve zekâtınızın yerini bulması, her kuruşunun doğru yerlere ve ellere incitmeden iletilmesi, bağışlarınızın lösemili ve kanserli çocuklar ile tüm hastalara hayat vermesi için en doğru adresi LÖSEV olduğunu düşünüyoruz.

Evet! Önce Çocuklar İyileşsin!

* https://www.losev.org.tr/filesfordownload/2019/ramazan/bulten/RAMAZAN-BULTEN_2019_sml.pdf 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@