MEB, Suriyeli Öğrenciler Konusunda Sınıfı Geçmiştir! 

Eğitim kamuoyunda tartışılan konularda birisi de Suriyeli öğrencilerin eğitim sistemimize adaptasyonudur. 

Abdullah Damar 01.08.2019, 15:23
MEB, Suriyeli Öğrenciler Konusunda Sınıfı Geçmiştir! 

MEB, Suriyeli Öğrenciler Konusunda Sınıfı Geçmiştir

Eğitim kamuoyunda tartışılan konularda birisi de Suriyeli öğrencilerin eğitim sistemimize adaptasyonudur. 

Millî Eğitim Bakanlığı bu konuda yani, Türkiye’de bulunan Suriyeli çocukların eğitime erişimini sağlamada uluslararası ortalamaların üzerinde bir performans göstermektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli öğrencilerin adaptasyonu konusunda çeşitli çalışmalar yapıştır. Bu çalışmalardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

-Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Sınıfında Yabancı Uyruklu Öğrenci Bulunan Öğretmenler için El Kitabı’ yayımlanmıştır.

-Suriyeli öğrencilerin nitelikli eğitime erişimi ve uyum süreçlerinin desteklenmesi amacıyla MEB ve UNICEF işbirliğinde ‘Sınıfında Yabancı Uyruklu Öğrenci Bulunan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Eğitimi’ başlıklı bir proje yürütülmüştür.

-Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PICTES) yürütülmüştür.

-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından ‘Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’ kapsamında “İdari Personel Farkındalık Eğitimi” düzenlenmiştir.

-‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I&II’ ile ‘Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi’ projelerinin Ulusal Açılış Toplantısı 27 Eylül 2017’de yapılmıştır

-‘Türkiye´deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamındaki Kriz Zamanlarında Herkes için Eğitim-II projesine sağlanan ek 160 milyon avroluk hibe için protokol imzalanmıştır.

-Dünya Bankası aracılığıyla yürütülen ‘Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında sağlanan hibeler, Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı illerde betonarme ve prefabrik okulların yapılmasına ayrılmıştır.

Bu çalışmalar sonucunda 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı sonunda 646 231 öğrenci halen öğrenimine devam etmektedir. Suriyeli öğrenci çağ nüfusunun 1 047 536 olduğu göz önüne alındığında, okullaşma oranının ortalama % 61,69 olduğu görülecektir.

Birleşmiş Miller Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)’a göre mültecilerin dünya genelinde ilkokulda ortalama okullaşma oranı yaklaşık %61’dir. Türkiye’de Suriyeli öğrencilerin okul öncesinde okullaşma oranı %33,59, ilkokulda %96,30, ortaokulda %58,13, lisede %26,38’dir. Toplamda okul çağındaki nüfusun okullaşma oranı ise %61,69’dur. 

İlkokuldaki bu olumlu tabloya rağmen, ortaokul ve lise kademelerinde gözlemlenen okullaşma oranlarındaki düşüşler, geçtiğimiz yıllardaki eğilimin benzer şekilde devam ettiğine göstermektedir. Okullaşma oranlarındaki düşüşün 10 yaş ve sonrasında gerçekleşmesi, maddi imkânsızlıklar sebebiyle eğitime erişemeyen öğrenciler ile çalışan çocukların odağa alınmasına işaret etmektedir.

Suriyeli öğrenciler konusunda yapılan çalışmalar, ülkemizin ekonomik kriz içinde olduğu gerçeği ile birlikte düşünüldüğünde, bu çalışmaların ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bir insanlık görevi olan bu olumlu çalışmalarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığını kutluyor, bu başarılı çalışmaların devamını diliyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@