Maarif Müfettişleri Ne İstiyor? - Abdullah Damar

MEB Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Abdullah Damar 28.08.2017, 12:55
Maarif Müfettişleri Ne İstiyor? - Abdullah Damar

MEB Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. (İndirmek için Tıklayın!) Yeni Yönetmelik sonrası, 24/5/2014 tarihli ve 29009 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı.

Yeni Yönetmelikte; müfettiş yardımcılığına atama, müfettiş  yardımcılarının yetiştirilmesi, müfettişliğe atama, müfettiş ve müfettiş yardımcılarının görev ve yetkileri, müfettişlerin görevden uzaklaştırma yetkileri, müfettişlerin bilgi ve belge isteme yetkileri, müfettiş ve müfettiş yardımcılarının sorumlulukları ve yasaklar, müfettişlerin yazışma yöntemi ve haberleşme, MEB Teftiş Kurulu rehberlik ve denetim ilkeleri, rehberlik hizmetlerinin çeşitleri, kapsamı ve uygulanması başlıkları dikkat çeken başlıklardan oldu.

Yeni Yönetmelik ve maarif müfettişlerinin talepleri hususunda, Tüm Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikası (TEM-SEN) tarafından Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanına iletilen dilekçe, bu konuda maarif müfettişleri arasında kimi rahatsızlıkların olduğunu da ortaya koydu. Dilekçede dile getirilen hususlar aynen şöyle;

“Milli Eğitim Bakanlığınca, 2017 Ocak ayında Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atama yapmak için yapılan mülakatta 2.000’e yakın Maarif Müfettişi başarılı olmuştur.17 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla 431 Maarif Müfettişi,  Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna alınmış yaklaşık 1.700 Maarif Müfettişi kadrosuzluk nedeniyle bu göreve alınamamıştır. Yurt düzeyine yayılmış 60 Bin okul ve kurumu, 1 Milyon çalışanı, 18 Milyon öğrencisi olan Milli Eğitim Sisteminde etkili ve verimli denetim hizmetinin sunulmasında Teftiş Kurulu şimdiye kadar 5.000 kişilik Müfettiş ekibiyle bile yetersiz kalmışken, 431 kişilik Müfettiş ekibiyle teftiş hizmetinin yürütülmesinin imkânsız olduğu aşikârdır. Yeterli teftiş hizmetinin sunulamaması toplumda telafisi imkânsız zararlara ve acılara sebebiyet vermektedir, vermeye devam edecektir. 150 yıllık geçmişi olan kariyer meslek mensubu, yıllarca teftiş görevi yapmış, bu alanda uzmanlaşmış, gerekli yetkinliğe,  kariyer ve liyakate sahip Maarif Müfettişlerinden,  bir kısmı göreve başlatılırken diğer kısmının maaş ve özlük hakları verildiği halde bu göreve başlatılmamış olması doğru değildir. Bakanlık Maarif Müfettişliği için 1.700 kadro tahsis edilmesini talep ediyoruz.”

Yetişmiş insan kaynağı bu ülkenin en önemli sosyal sermayesi ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak olan en önemli unsurlardan birisidir.

Biz de bu konuda TEM-SEN’in taleplerini yerinde buluyoruz. Çünkü Yönetmelik hükümleri doğrultusunda açılmış olan sınavı kazanmış, Bakanlık Maarif Müfettişliğine atanmayı hak etmiş, sadece kadrosuzluk medeniyle bu göreve atanamamış olan ve atıl bir şekilde il milli eğitim müdürlükleri bünyesinde görev yapan maarif müfettişlerinin, uzun yıllar boyunca edindikleri deneyim ve birikimlerin heba olmasına izin verilmemelidir.

Yorumlar (4)
Salihane SESSİZLİK 3 yıl önce
TEMSEN Türkiye Kamu Sen yoluna nihayet yaklaştı. Bu güne kadar sesi çıkmayan bir STK olarak nasıl olduysa TV ve basında verilen ilanlara dayanmadan kendi sayfasına lütfen bir istek yazdı.
TEŞEKKÜRLER TEMSEN..
Sizleri biraz da TV ekranlarında görmek istiyoruz.
Kalmayan denetimin kongresini yapmak başka müfettişin elinden denetim alınmamalıdır demek başka..
BEKLİYORUZ TEMSEN
Müfettişlerin FETÖ'cü ve PKK'lı olmadığını da haykırmanızı bekliyoruz.
Hüseyin 3 yıl önce
Doğru tespit... Mülakatta başarılı sayılmış kişilerin atanması gerekir. 431 kişi devasa eğitim camiasının sadece denetimi için bile tebessüm ettirecek göstermelik bir dostlar alışverişte görsün kadrosudur....
TGRL06 3 yıl önce
Teşekkürler
Okan 2 yıl önce
İstanbul Özel Merkez Kayaşehir Açı özel öğretim kursunun teog öğrencisi var. Öğretmenlerin bazılarının lisansı iptal olmuş, bazısı öğretmen bile değil, Mühendislik okuyan öğrenciler öğretmenlik yapıyor. Başakşehir ilçe milli eğitimin bu durumdan haberi var. İki yıldır ruhsatsız kursu korumaktalar. Şikayetlerin hepsini geçiştirip kaçak ve usülsüz kurs kollamaktadır. Kanunlar adamına göre uygu***maktadır. Başakşehir İlçe milli eğitimdeki devlet memurları görevi kötüye kul***maktadır.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@