ABD'de kamyon şoförü bulanamıyor! Maaşlar 57 bin dolara kadar çıktı

ABD'de yaşanan kamyon şoförü bulunamama sorunu sonrasında sektörde şoför maaşları 57 bin dolara kadar yükseldi.

Gündem 10.11.2021 - 02:10 10.11.2021 - 02:10 Mustafa Çokyaşar

NTV'de yer alan habere göre Kovid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl 80 bin, gelecek yıl ise 160 bin kamyon şoförü ihtiyacı oluşacağı yönündeki açıklamalar sonrasında ABD'de onbinlerce kişi şoför olmanın yollarını arıyor. ABD'de kamyon sürücüsü ihtiyacının artması sonucu, sektöre büyük talep başladı. Ülkede şoför maaşları 57 bin dolara kadar çıkmış durumda.

ABD Çalışma ve İstatistik Bürosu'na göre, halihazırda ortalama 47 bin 130 dolar, yaşanan sorun nedeniyle yapılan 10 bin dolar bonuslarla birlikte 57 bin dolar seviyesine yükselen kamyon şoförü maaşları sonrasında ülkede başvurular her geçen gün artıyor.

Ülkede bulunan geniş bölgelerde sürücü kursları ticari kamyon ehliyeti olmayan kişilere eğitim verirken, ehliyet başvurularında rekor artış görüldüğü belirtildi. Ticari kamyon şoförü eğitim almak isteyen kişilerin başvuru sayısında büyük artış olduğunu belirten Long Island'da sürücü kursu sahibi Tejbir Batth, ticari ehliyet kurslarına katılmak için bekleme süreleri üçe katlanarak 4 haftadan 12 haftaya yükseldiğini belirti. Batth, kursun, talebi karşılamak için kısa süre önce üç yeni traktör römorku satın aldığını ve personel sayısını iki katına çıkardığını söyledi.

Salgın sırasında birçok şoförün emekliye ayrılması ve ardından artan tüketici talepleri nedeniyle ABD'de uzun süredir şoför açığı bulunuyor. Bu durum son aylarda tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıları da tetikliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@