ABD Enflasyonu Kripto Paralara Yaradı! Bitcoin ve Diğer Kriptolarda Hareketlilik Başladı!

ABD enflasyon rakamlarının son 40 yılın zirvesini görmesinin ardından kötü bir gidişat gösteren kriptolarda iyileşme görülüyor…

ABD Enflasyonu Kripto Paralara Yaradı! Bitcoin ve Diğer Kriptolarda Hareketlilik Başladı!

Kripto para piyasalarında uzun süredir devam eden kötü gidişat, ABD’den geçtiğimi günlerde gelen yüksek enflasyon rakamları adeta dur dedi. ABD’den Aralık 2021 enflasyon rakamlarının gelmesinin ardından, yıllık oranda yüzde 7 ile son 40 yılın en yüksek seviyeleri görüldü. ABD enflasyon rakamları ise küresel birçok piyasada hareketliliğe neden oldu.

ABD’nin enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından kripto para piyasalarında adeta enflasyon dopingi zerk edildi. Yüzde 3,3 oranında değer kazanarak, yeni veriler sonrasında 2 trilyon 196 milyar dolar seviyesine yükseldi. Piyasalarda yaşanan olumlu ilerleme sonrasında Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para biriminin fiyatı da yukarı yönlü harekete başladı.

Bitcoin’de Enflasyon Etkisi Kısa Sürdü!

Piyasa değeri ile lider konumda olan Bitcoin (BTC), ABD enflasyon verilerinden etkilenerek kısa sürede 40 bin dolar seviyesinden 43 bin dolar seviyesine ilerlemişti. Ancak kısa süreli bir etki yaratan bu gelişme sonrasında Bitcoin yeniden 42 bin 800 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı. Yüzde 2’nin üzerinde bir değer kaybı ile piyasalarda 14 Ocak Cuma günü itibariyle işlem gören Bitcoin, son dönemde gösterdiği kötü performans ile dikkat çekiyor. Piyasa hakimiyeti bakımından yüzde 37,72 seviyelerine gerileyen Bitcoin, kritik seyrine devam ediyor.

Ethereum Ne Kadar Oldu?

Bitcoin’in piyasa değeri ile en büyük takipçisi olma konumunda yer alan Ethereum (ETH), enflasyon rakamları sonrasında hafif bir yükseliş yaşasa da 3 bin 291 TL seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Yüzde 1,51 oranında bir düşüşle güne başlayan Ethereum, 13 Ocak itibariyle beklentinin altında kaldı. Bitcoin ve Ethereum’um Kasım ayında yaptığı zirve sonrasında ciddi bir geri çekilme yaşaması yatırımcıları bir hayli endişelendirmeye devam ediyor.

Altcoinlerde Korkutan Hareketlilik

Piyasaların popüler diğer altcoinlerinde ise fiyatlar yatırımcısını üzmeye devam ediyor. Binance Coin nispeten olumlu seyretse de, XRP 0,78 dolar ile aşağı yönlü hareketine devam ediyor. Popüler meme coinler ise yatay bir seyir izlemeye devam ediyor. Dogecoin 0,19 dolar ile korkutan seviyelere inerken, SHIB ise 0,000032 dolar ile daha sakin bir hareket takip ediyor.