Milli Elektrikli Tren 2018'de işletmeye verilecek

Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI(Sakarya), () - ADAPAZARI'nda bulunan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş, 'Milli Elektrikli Tren' projesi kapsamında 2 adet prototip tren dizisinin 2018'de işletmeye verileceğini duyurdu. TÜVASAŞ 'Milli Elektrikli Tren' projesi...

Haberler 01.09.2016, 14:41 01.09.2016, 23:43
Milli Elektrikli Tren 2018'de işletmeye verilecek

Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI(Sakarya), () - ADAPAZARI'nda bulunan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş, 'Milli Elektrikli Tren' projesi kapsamında 2 adet prototip tren dizisinin 2018'de işletmeye verileceğini duyurdu.
TÜVASAŞ 'Milli Elektrikli Tren' projesi ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Milli Elektrikli Tren Projesi'nin vagon dizisini üretecek olan TÜVASAŞ, vagonların üretimi için kurulacak imalat fabrikası için Kalkınma Bakanlığı'ndan yatırım ödeneğinin alındığını ve yakın zamanda ihaleye çıkılacağını açıkladı. Üretimde kullanılacak makine hatları için de ihale sürecinin başladığı belirtilerek, şu açıklamada bulunuldu:
"Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TCDD'nin başlattığı Milli Tren Projesi kapsamında TÜVASAŞ tarafından üretilecek olan 160 kilometre hız kapasiteli ve alüminyum gövdeye sahip Milli Elektrikli Tren Dizisi Projesi çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda TÜVASAŞ'a verilecek olan 100 adetlik vagon siparişi Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak Yüksek Planlama Kurulu'na sevk edilmiştir. Bu amaçla, TÜVASAŞ içerisinde alüminyum vagon gövdesi imalat fabrikası kurulacaktır. Kurulacak fabrika için Kalkınma Bakanlığı'ndan yatırım ödeneği alınmıştır. Söz konusu fabrika binasının projeleri tamamlanmıştır ve yakın süre içerisinde yapım ihalesine çıkılacaktır. Alüminyum gövde imalatı ile ilgili olarak, yan duvar, dam ve şasi imalatı için gerekli robotik kaynak makineleri hattı, alüminyum gövde çatma için kullanılacak robotik kaynak makinesi hattı ve alüminyum gövde alt komplelerinin talaşlı imalatında kullanılacak işleme merkezi için ihale süreci başlatılmış olup Ekim ayı içerisinde ihale edilecektir. Söz konusu Milli Tren Projesi ile ilgili proje geliştirme süreci devam etmekte olup, ilk tasarım aşaması tamamlanmıştır. Bu proje kapsamında kullanılacak ana komponentler ile ilgili satın almaya esas teknik şartnameler hazırlanmış olup satın alma ve ihale süreci başlatılmıştır. İlk etapta toplam 10 adet vagondan oluşan 2 adet prototip tren dizisi 2018 yılı içerisinde işletmeye verilecek şekilde çalışmalar devam etmektedir."

PROJEYLE İLGİLİ SOMUT ADIM ATILMIŞ DEĞİL
Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman ise Milli Elektrikli Tren Proje ile ilgili somut adım atılmadığını, yönetim boşluğu olan fabrikanın kapatılma tehlikesi olduğunu ifade etti. Cemal Yaman devletin milli üretimini yapacak kurumun yok edildiğini belirterek, "Erol İnal'ın genel müdürlük yaptığı dönemde Milli Elektrikli Tren projesinin vagon setlerini üretme işi TÜVASAŞ'a verildi. İnal, 'Ben bu projeyi hayata geçireceğim' diye açıklamalar yaparken 2014 yılında emekli oldu. O zamandan beri bu kurumun genel müdürlüğü vekaleten yürütülüyor. 5 tane daire başkanı FETÖ'den açığa alınmış durumda. Bir zamanlar 2 bin 800 olan işçi sayısı 750'ye düşürülmüş durumda. Son genel müdür 2014'te ayrılırken, '2,5 yıl sonra milli tren raylarda olacak' diyordu. Ancak bugün söz konusu proje ile ilgili hiçbir somut adım atılmış değil. Çünkü yönetim boşluğu var. TCDD buradaki yönetimi kale bile almıyor. Şöyle bir algı var: 'TÜVASAŞ bu işi yapacak durumda değil. Biz dışarıdan hazır alırız' durum bu. Son dönemde yalnızca Koreliler ile birlikte yapılan vagon üretimi var. Geleceğe yönelik umut veren bir durum yok. Yarın öbür gün özelleştirme kapsamına alırlar, kapatırlar ya da satarlar. Bu devletin milli üretimini yapacak olan bir kurum yok ediliyor" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@