Cerablus sınırındaki mayınlar temizleniyor

Ahmet ÜN/KARKAMIŞ (Gaziantep), () - TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin Cerablus'un IŞİD'den temizlenerek sınır güvenliğinin sağlanmasına yönelik başlattığı Fırat Kalkanı harekatı 9'uncu gününe girdi. ÖSO denetimine giren Cerablus'un batı...

Haberler 01.09.2016, 12:24 01.09.2016, 23:23
Cerablus sınırındaki mayınlar temizleniyor

Ahmet ÜN/KARKAMIŞ (Gaziantep), () - TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin Cerablus'un IŞİD'den temizlenerek sınır güvenliğinin sağlanmasına yönelik başlattığı Fırat Kalkanı harekatı 9'uncu gününe girdi. ÖSO denetimine giren Cerablus'un batı ve güneyinde yer yer çatışmalar devam ederken, IŞİD'in daha önce Türkiye sınırına yakın noktalara döşediği mayın ve patlayıcılar da kontrollü şekilde imha ediliyor.
Suriye'nin Halep kentinin Cerablus İlçesi'nin IŞİD'ten temizlenmesi için geçen 24 Ağustos günü Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 'FIrat Kalkanı' harekatı başlatıldı. TSK'nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu güçleri aynı gün Cerablus'un ardından batı ve güneyden ilerleyerek 40 civarında köyde de kontrolü sağlayarak, 400 kilometre karelik alanda hakimiyeti eline geçirdi. ÖSO güçleri güneyde Menbiç, batıda ise Bab'a ilerlemeye çalışırken, Cerablus ilçe merkezi ve Türkiye sınırında da daha önce IŞİD üyeleri tarafından döşenen mayın ve patlayıclıarın imhası gerçekleştiriliyor.
Bu sabah da sınır hattında araziye döşenmiş olan patlayıcılar peş peşe imha edildi. Kontrollü şekilde gerçekleştirilen onu aşkın patlama, sınırın Karkamış tarafında heyecana yol açtı. Ancak bir süre sonra patlamaların kontrollü olarak yapıldığının anlaşılmasıyla tedirginlik sona erdi. Bu sırada patlamaların ardından yükselen dumanlar Karkamış'tan da net şekilde izlendi.

Cerablus sınırındaki Karkamış'ta güvenlik önlemleri de en üst seviyede tutuluyor. Aralıklarla bölgeye sevk edilen tank ve zırhlı araçlar da sınır hattına konuşlandırılıyor.

FOTOĞRAFLI

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@