8 Kasım'da başlıyor! İstanbul Havalimanı sonunda metroya kavuşuyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro hattının Kağıthane-İstanbul Havalimanı etabında çalışmaların tamamlandığını duyurdu. Artık Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na kadar trenle gitmek mümkün hale gelecek.

Gündem 04.11.2021 - 18:21 05.11.2021 - 12:15 Mustafa Çokyaşar

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye 2023 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının 19. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, aradan geçen sürede ulaştırma, altyapı ve haberleşme alanında yapılan çalışmalara değindi. 

Türkiye'nin farklı illerinde ve İstanbul'da raylı sistem çalışmalarının devam ettiğini bildiren Karaismailoğlu, İstanbul'da devam eden 103 kilometrelik Metro yatırımları bulunduğunu aktardı. Karaismailoğlu, bunlardan en önemlisinin Gayrettepe-Havalimanı Metro hattı olduğunu belirtti. Yeni metro 37,5 kilometre uzunluğunda. Türkiye'deki en hızlı metro olacak bittiğinde. 120 kilometre hıza sahip. İlk kez bir metroda yerli sinyalizasyon kullanılacak.

Karaismailoğlu, İstanbullulara müjdeyi de verdi. Çalışmaları tamamlanan metronun Pazartesi günü (8 Kasım) testl sürüşlerine başlanacak. Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na kadar trenle gitmek mümkün olacak.  Kağıthane - İstanbul Havalimanı arası ise Ocak 2022'de tamamen açılmış olacak. Halkalı-İstanbul Havalimanı tarafında da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Toplamda 103 kilometre uzunluğu bulunan raylı sistem hatlarının (7 adet) hepsini 2023'te tamamlamayı hedeflediklerini bildiren Karaismailoğlu, "103 kilometrelik raylı sistem hattının TL olarak karşılığı 60 milyar liranın üzerindedir. Bakanlık olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@