750 engelli öğretmen ataması başvuru kılavuzu yayında! Müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 yılı 750 engelli öğretmen atamasına ilişkin detayları, yayımladığı başvuru kılavuzuyla açıkladı. Ön başvuru ve tercih dönemi ne zaman? Kontenjanlar ne zaman açıklanacak? Başvurular nasıl yapılacak? Atamalar ne zaman yapılacak? İşte 750 engelli öğretmen atamasına ilişkin bilinenler...

Kamu Haberleri 04.11.2021 - 12:23 04.11.2021 - 12:25 Ali Parim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde 750 engelli öğretmen ataması yapılacağını müjdelemesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'ndan beklenen duyuru geldi. MEB, 750 engelli ataması sürecine ilişkin detayları yayımladığı başvuru klavuzuyla adaylarla paylaştı. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

MEB'in yayımladığı ilana göre; adayların ilk olarak 2018 ve 2020 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavından (EKPSSLisans Düzeyi) 50 ve daha üzeri puan almış olmaları gerekiyor.  Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların ise yükseköğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliğinin kabul edilmiş olması şartı aranıyor. 

Yine öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olması da isteniyor. 

BAŞVURULAR NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Başvuru süreci, “Ön Başvuru” ve “Tercih Başvurusu” olmak üzere iki aşamadan oluşacak. Ön başvurular 8-12 Kasım (saat 16.00'a kadar) tarihleri arasında, tercihler ise 22-26 Kasım 2021 (gece 23.59'a kadar) tarihleri arasında alınacak. Adaylar ön başvuru ve tercihlerini Mili Eğitim Bakanlığı'nın internet adresinde adresinde yer alan Elektronik Ön Başvuru ve Elektronik Tercih Başvuru formlarını doldurarak yapacak. 

KONTENJANLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Atama yapılacak alan ve kontenjan sayıları, tercih başvurularının ilk günü olan 22 Kasım 2021 tarihinde personel.meb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır.

ATAMALAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Atamalar ise daha önce de belirtildiği üzere 3 Aralık 2021 Dünya Engelliler Günü'nde yapılacak. Atama sürecine ilişkin detaylı bilgiye Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilanından ulaşılabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@