750 engelli öğretmen alımı başvuruları başladı! Son başvuru tarihi ve tercih işlemleri ne zaman?

3 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşecek 750 engelli öğretmen ataması için ön başvuru süreci başladı. Başvuru şartları ne? Tercihler ne zaman yapılacak? Detaylar Kamu Gündemi'nde...

Kamu Haberleri 08.11.2021 - 14:58 08.11.2021 - 14:58 Ali Parim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde 750 engelli öğretmen ataması yapılacağını açıklamasının ardından, engelli öğretmen adaylarının beklediği gün geldi. Bugün başlayan ön başvuru sürecinin 12 Kasım 2021 tarihine kadar devam edeceği bildirildi. Ön başvurular Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden kabul ediliyor. Peki tercih dönemi ne zaman?

750 ENGELLİ ÖĞRETMEN ALIMI TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde ataması yapılacak öğretmenlerin tercih başvuruları ise 22-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. Atama yapılacak alan ve kontenjan sayıları, tercih başvurularının ilk günü olan 22 Kasım'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesinden duyurulacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

MEB'in yaptığı duyuruya göre; adayların ilk olarak 2018 ve 2020 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavından (EKPSSLisans Düzeyi) 50 ve daha üzeri puan almış olmaları gerekiyor.  Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların ise yükseköğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliğinin kabul edilmiş olması şartı aranıyor. 

Yine öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olması da isteniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@