70 bin TL'ye elektrikli otomobil! Yakında Türkiye'ye geliyor

Araba ve akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle fosil yakıtlı araçlar oldukça maliyetli olabiliyor. Hem araca fazla para vermek istemeyen hem de elektrikli otomobil tutkunu olarak elektrikli otomobil almak istiyorsanız bu araç tam size göre.

Finans 19.11.2021 - 20:05 19.11.2021 - 20:12 Mustafa Çokyaşar

Çin, bayarya üretimindeki liderliğini kullanarak Avrupa'dan otomobil piyasındaki liderliği almak istiyor. Çin'in en büyük otomobil üreticilerinden biri olan SAIC Motor bu nedenle yakında Türkiye pazarına giriş yapacağını duyurdu. Oldukça düşük fiyatlara uzun menzilli elektrikli otomobil satan firma Çin'de en çok otomıbil satan firmalardan bir tanesi. 

Çin nüfusunun fazla olmasından dolayı satış rakamlarında Tesla’yı da geçen SAIC Motor, Türkiye'ye Hong Guang Mini EV modeli ile giriş yapacak. Fiyatı ve özellikleri bakımından ülkemizde tutulacak bir model gibi görünüyor.

Guang Mini EV-1

Çin'de hükümet tarafından da desteklenen SAIC Motor, elektrikli otomobil Guang Mini EV’i 2022 yılı içinde Türkiye’ye getirmeye planlıyor.

Maksimum hızı 100 km/saat olan otomobilin menzili ise 120 km ile 180 km arasında değişiyor. Yol yokuş durumu, yapılan hız, hava sıcaklığı gibi etkenlere göre menzil değişebiliyor.

Guang Mini EV 4 kişilik kapasiteye sahip. Araçta bagaj bulunmuyır. Ancak arka tarafta bulunan iki koltuk katlanarak bagaj olarak kullanmak mümkün.

Guang Mini EV

Guang Mini EV-2

Guang Mini EV  Çin’de 4500 dolar gibi bir fiyattan satılıyor. Guang Mini EV Türkiye’de satılmaya başlanırsa kur hesabı ve vergiler de dahil 70 bin TL gibi bir fiyattan satışa sunulacağı düşünülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@