70 bin infaz ve koruma memuru bu tarihe kilitlendi! Maaşları ve sosyal hakları artacak!

70 bin civarında infaz ve koruma memurunun kaderi bu hafta TBMM Genel Kurul'da gerçekleştirilecek görüşmeyle belli olacak. CHP'li Atila Sertel'in teklifi kabul edilirse, infaz ve koruma memurlarının özlük haklarında ciddi bir iyileştirme yapılacak.

Kamu Haberleri 07.11.2021 - 16:11 07.11.2021 - 16:11 Ali Parim

Yaklaşık 70 bin infaz ve koruma memuru, bu hafta TBMM Genel Kurul'da görüşülecek ve kaderlerini belirleyecek teklife kilitlendi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in verdiği bu teklif eğer Meclis'ten geçerse infaz ve koruma memurlarının sınıfı değişecek. Böylece ekonomik ve sosyal hakları önemli ölçüde iyileştirilecek. 

CHP'li Atila Sertel’in TBMM’ye verdiği kanun teklifi, Meclis İçtüzüğü’nün 37’nci maddesi uyarınca 9 Kasım Salı günü Genel Kurul’da görüşülecek. Zor mesleklerden birinin de infaz koruma memurluğu olduğunu belirten Atila Sertel, pandeminin başlangıcı ile birlikte cezaevlerinde başlayan izole sürecinde fedakarca çalışan infaz ve koruma memurlarının özlük haklarını iyileştirecek her türlü adımın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Atila Sertel, yaptığı açıklamada, infaz ve koruma memurlarının zor koşullarda çalıştıklarına dikkat çekerek, "Öncelikle büro memurlarının da içerisinde yer aldığı ‘genel idari hizmetler’ sınıfından ayrılarak ya kendilerine ayrı bir sınıf ihdas edilmesini ya da emniyet hizmetleri sınıfında yer almayı istiyor. Bu hak ettikleri sınıflandırma ile birlikte özlük haklarının önemli bir bölümüne kavuşmuş olacaklar." dedi.

Sertal ayrıca infaz ve koruma memurlarının sözleşmeli-kadrolu personel ayrımının ortadan kalkması, görev tanımlarının netleştirilmesi, yıpranma hakkının geriye doğru işletilmesi, tüm personele 3600 ek gösterge verilmesi ve fazla mesai durumunda ücret hakkı tanınması gibi çok sayıda sorun ve talepleri olduğunu belirtti.

“PARTİLER ÜSTÜ MESELE”

"Hapishanelerde zor koşullarda görev yapan infaz ve koruma memurları kimi zaman öldürülüyor kimi zaman dövülüyor, bütün bunlara rağmen özveriyle görev yapıyorlar." diyen CHP'li Sertel, ardından "İnfaz ve koruma memurlarının İstedikleri, iktidarın kendilerini duyması, sorunlarına çözüm üretmesi. Partiler üstü gördüğüm bu kanun teklifinin, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla 9 Kasım Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edileceğine inanıyorum.” ifadelerine yer verdi. 

CHP lideri Kemal Kılıdaroğlu da geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, infaz ve koruma memurlarının da 3600 ek göstergeden faydalanması gerektiğine işaret etmişti. Kılıçdaroğlu, "Buradan söylüyorum öğretmen, sağlık çalışanı, polisler, din görevlileri, infaz koruma memurları, bunların tamamına 3600'ü vereceksiniz. Vermezseniz söke söke alacağız." demişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@