5 bin yeni anasınıfı ikinci döneme yetişecek! Bakan Özer'den 5 yaş grubu için dikkat çeken açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde 5 bin yeni anasınıfının daha aktif hale getirileceğini açıkladı. Bakan Özer, "5 yaş grubu, zorunlu eğitim kapsamına alınır mı?" sorusunu da yanıtladı.

Eğitim 02.11.2021 - 14:09 02.11.2021 - 14:11 Ali Parim

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunda, "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi"ni anlattı. Söz konusu projeyle birlikte, 3 bin yeni anaokulu inşa edileceğini, 40 bin yeni anasınıfı dersliği açılacağını ve özel eğitim anaokullarının daha erişilebilir hale getirileceğini anlatan Özer, böylece temel eğitimde tüm okulların imkan farklılıklarının ortadan kaldığılacağını vurguladı. 

"Bu kapsamda 3 yaş grubunda yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzde 50'ye, 4 yaş grubunda yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70'lere ve 5 yaş grubunda yüzde 78 olan okullaşma oranını ise yüzde 100'e çıkartmayı hedefliyoruz." diyen Bakan Özer,  5 bin yeni anasınıfının ikinci döneme yetiştireceği müjdesini de paylaştı.

5 YAŞ ZORUNLU EĞİTİM KAPSAMINA ALINACAK MI?

5 bin yeni anasınıfıyla bilikte 5 yaşında okullaşma oranınının yüzde 78'den yüzde 85'e çıkarılacağını belirten Özer, "5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınıp alınmaması Bakanlığımızın değil, yüce Meclisimizin takdiridir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim kısa vadedeki hedefimiz, 5 yaş çocuklarımızın yüzde 100'üne eğitim sunabilecek bir altyapı ve kapasiteyi hazır hale getirmek ve tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunmaktır." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, başta İstanbul'da olmak üzere tüm tüm Türkiye'de yeni açılacak okullar sayesinde 5 yaş çocukların tamamına, kolay ulaşılabilir bir şekilde yaygınlaştırarak, okul öncesi eğitim sunmayı amaçladıklarını aktardı. Özer, böylece hangi gelir grubundan olursa olsun tüm çocukların ilkokula daha hazırlıklı gelmelerinin sağlanacağına vurgu yaptı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@