5 bin TL'ye kadar çıkıldı! Partilerden arka arkaya asgari ücret teklifleri!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmaları öncesinde partilerden arka arkaya asgari ücret teklifleri gelmeye başladı. Büyük Birlik Partisi'nin ardından İYİ Parti ve HDP de asgari ücret önerilerini açıkladı.

Gündem 15.11.2021 - 17:48 15.11.2021 - 17:48 Ali Parim

Aralık ayındaki asgari ücret pazarlıkları öncesi Büyük Birlik Partisi'nin ardından İYİ Parti ve HDP'nin de asgari ücret teklifleri belli oldu. Geçtiğimiz günlerde Lütfü Türkkan'ın yerine İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevine getirilen Erhan Usta, partisinin belirlediği asgari ücret tutarının 4 bin lira bandında olduğunu bildirdi.

HDP'DEN "5 BİN TL" ÖNERİSİ

HDP cephesinden ise el yükseltilerek 2022 yılı asgari ücret tutarının 5 bin TL olması ve asgari ücretten kesilen vergilerin kaldırılması gerektiği önerisi geldi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç,  "Asgari ücretten kesilen vergi kaldırılmalıdır, asgari ücret net 5 bin lira olmalıdır." dedi. 

MUSTAFA DESTİCİ: ASGARİ ÜCRET EN AZ 4 BİN TL OLMALIDIR

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde de Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken bir asgari ücret çıkışı gelmişti. 2022 yılı için asgari ücrete yüzde 40'ın üzerinde bir zam yapılması gerektiğini dile getiren BBP lideri, rakamın en az 4 bin TL olması gerektiğini söylemişti.

 "Asgari ücret %40'ın üzerinde artırılarak en az 4 bin TL olmalıdır." diyen Destici, asgari ücretin 2022 yılından itibaren 6 ayda bir tespit edilmesi önerisini de yinelemişti. Destici, "Asgari ücret, 2022 yılından itibaren de 6 ayda bir tespit edilerek, asgari ücretlimizin geliri, alım gücü enflasyon karşısında erimemelidir" ifadelerine yer vermişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@