43 Bin 151 TL'ye Yükselmişti! Bedelli Askerlik Fiyatları İndirilecek Mi?

Temmuz ayında bedelli askerlik ücretleri yükselmişti. Bedelli askerlik yapmak isteyenler için için ücret 43 bin 151 TL olurken TESK'ten bu ödemelere ilişkin yeni bir talep geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında ödenecek ücretlere her 6 ayda bir zam yapılıyor. 2021 yılının Ocak ayında zamlanan bedelli askerlik ücretleri Temmuz 2021 döneminde yeniden yükseldi. Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Daire Başkanlığı geçtiğimiz günlerde bir duyuru ile yeni rakamı açıkladı.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ 43 BİN 151 TL OLDU

MSB tarafından yayımlanan basın açıklamasında bedelli askerlik ücretinin 43 bin 151 TL'ye yükseldiği duyuruldu. Yapılan bu açıklamanın ardından ise bedelli askerlik başvuruları yeniden başladı. Bu dönemde bedelli askerlik başvurusunda bulunacaklar yeni ücret tarifesi üzerinden 43 bin 151 TL'den başvurularını yapacaklar. Bedelli askerlik fiyatlarında yaşanan artışın ardından ise fiyatlara dair yeniden belirleme talebi geldi.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNDE İNDİRİME GİDİLMELİ TALEBİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu bir yazılı açıklama ile bedelli askerlik ücretlerinde indirim talep etti. Gençler için bedelli askerlik imkanlarının kolaylaştırılmasını isteyen Bendevi Palandöken içinde bulunduğumuz süreçte ekonomik sıkıntılar yaşandığını ifade etti. Gençlerin önünü açmak için ve devlete daha fazla ek bütçe için bedelli askerlik ücretlerinde indirime gidilmesini istedi. Bendevi Palandöken konuşmasında ayrıca ücretlerin makul seviyeye çekilmesi durumunda daha fazla kişinin bedelli askerlikten yararlanabileceğini söyledi.

TESK Genel Başkanı bedelli askerlik ücretine ilişkin yazılı açıklamasında "Son yayınlanan Genelge ile bu yılın sonuna kadar uygulanacak bedelli askerlik bedeli de 43 bin 151 TL olarak belirlendi. Ancak gençlerimiz mevcut imkanlarıyla bedelli askerlik ücretini karşılayacak durumda değil. Nakit olarak ödenen bedelli askerlik ücreti için bankalardan kredi çekildiğinde gençlerin ödediği toplam ücret daha da artmış oluyor. Ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemde gençlerin önünü açmak ve devlet bütçesine gelir sağlamak için bedelli askerlik ücreti mutlaka düşürülmeli. " açıklamasında bulundu.

Palandöken talep ettiği indirimli fiyatlara ilişkin ise 2018 yılında uygulanan fiyatların geçerli olmasını istedi. O dönem bedelli askerli ücreti 30 bin TL ile 31 bin TL seviyesinde uygulanıyordu.

HABERİ PAYLAŞ: