3600 ek gösterge tartışması büyüyor: Eğer çözmek istiyorlarsa 1 hafta 10 günlük iş!

Milyonlarca memuru yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ardından Ali Babacan ve Temel Karamollaoğlu'ndan da dikkat çeken çıkışlar geldi

Gündem 09.10.2021 - 09:47 09.10.2021 - 09:49 Ali Parim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın '2022 yılı sonuna kadar çözüleceği' ifadelerinin ardından yeniden siyasetin merkezine yerleşen 3600 ek gösterge konusunda, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'ndan da dikkat çeken açıklamalar geldi.

Karamollaoğlu'nun Babacan'ı ziyaret etinin ardından kameraların karşısına geçen iki isim, gazetecilerin 3600 ek gösterge konusundaki sorularına da yanıt verdi. 

3600 ek gösterge meselesinin hükümetin çok önceden verdiği bir taahüt olduğunu hatırlatan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, AK Parti'nin seçim dönemlerinde bu konuyu defalarca dile getirdiğini ve tarih verdiğini belirtti.

"Buyursunlar çözsünler. Ellerini tutan yok" diyen Babacan, ardından bu meselenin hala zamana yayılmasını doğru bulmadığını ifade etti. Babacan, "Eğer çözmek istiyorlarsa 1 hafta 10 günlük bir iştir. Gerçekten iradeleri varsa buyursunlar çözsünler." dedi. 

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ise 3600 ek gösterge meselesinin 'artık usandırdığını' dile getirdi ve "Kaç sene önce söz vereceksiniz, bu kadar zaman gerçekleştirmeyeceksiniz, tam seçime gideceğimiz zaman 'ben bunu çözeceğim' diyeceksiniz. Ayıptır bana göre. Doğru bir yaklaşım değil. Niye şimdi çözülmüyor da 1 sene sonra çözülecek?" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kendisine 3600 ek gösterge üzerinden yüklenen Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek, memura 3600 ek gösterge sözünü kendisinin verdiğini ve bu meselenin 2022 yılı sonuna kadar çözüleceğini söylemişti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'diline 3600 ek göstergeyi doladığını' dile getiren Erdoğan, ardından "Bu sözü veren biziz. Önümüzdeki yılın sonuna kadar bu meselenin çözüleceğini beyan eden biziz. Bu zat neyi konuşuyor?" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3600 ek gösterge konusunda açıkça tarih vermesi milyonlarca insanı heyecanlandırıken, Kılıçdaroğlu ise yaptığı bir açıklamayla yeniden Erdoğan'a yüklenmişti.

İstanbul'da düzenlenen Kültür – Sanat Çalıştayı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP lideri, 3600 ek göstergeyi ilk dillendirenin kendisi olduğunu dile getirmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2018'deki seçim bildirgesinde 3600 ek gösterge vereceğini ifade etmesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, 2021 yılına kadar hala bu sözün yerine getirilmediğine dikkat çekmişti.

Ardından 3600 ek göstergeyi  kendisinin 'söke söke getireceğini' dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini "Erdoğan getirmeye mecbur olacak. Getirmezse biz getireceğiz. Bu kadar açık, bu kadar net." diyerek bitirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@