3600 ek gösterge nedir? 3600 ek gösterge kabul edilince ne olacak?

Cumhurbaşkanı ve muhalefet arasında son günlerde sık sık tartışma konusu olan 3600 göstergenin ne anlama geldiğini birçok vatandaş bilmiyor. 3.600 ek gösterge kabul edildiğinde ne olacak?

Kamu Haberleri 08.10.2021 - 15:59 08.10.2021 - 16:50 Mustafa Çokyaşar

3600 ek gösterge memurların aylık ücretlerini, emekli olduktan sonraki maaşlarını ve emekli ikramiyelerini belirleyebilmek için gerekli olan önemli bir unsurdur. Ek göstergesinin yüksek olması emekli maaşının ve emekli ikramiyesinin de yüksek olması anlamına gelmektedir. Bu sebeple memurlar bulundukları unvanların 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedir.

Ek göstergesi 3600 olan bir devlet memuru ile 2500 olan bir devlet memurunun alacağı zam oranı ve maaş miktarı aynı değildir. 657 sayılı Devlet Kanunu'na bağlı olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu bu sebepten dolayı ek göstergelerinin artmasını beklemektedir.

Memur sendikaları, 3600 ek gösterge düzenlemesini sadece belirli meslek gruplarına değil tüm kamu personellerine uygulanmasını, yani düzenlemenin genişletilmesini istemektedir. Ancak düzenlemenin şuan için öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerini kapsaması bekleniyor. Bununla birlikte bu görevden emekli olan vatandaşlarında yararlanması bekleniyor.

Kısacası 3600 ek gösterge kabul edildiği taktirde doktor, öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi gibi çalışan memur ve emekli memurların maaşları artacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@