3600 ek gösterge gelirse maaşlar ne kadar artacak? Bomba haberi Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın verdi

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek göstergenin kapsamına ve maaşlara ne kadar etki edeceğine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Buna göre en düşük memur maaşı yüzde 65 artacak!

Kamu Haberleri 14.10.2021 - 09:40 14.10.2021 - 09:42

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin yakından takip ettiği 3600 ek gösterge meselesi siyaset sahnesinde tartışılmaya devam ederken, ek göstergenin teknik detayları da ağır ağır gün yüzüne çıkmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın "2022 yılı sonunda çözüme kavuşacağı" yönündeki müjdelerinin ardından, çalışmaların ne zaman başlayacağı ve 3600 ek göstergeden kimlerin faydalanacağı konuları akıllarda soru işareti bırakmıştı.

Memur Sen Genel Başkanı Yalçın, bir açıklama daha yaparak soru işaretlerini gidermeye başladı. Sabah'tan Betül Alakent'e konuşan Yalçın, kasım ayında Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda komisyon oluşturulmasını talep ettiklerini aktardı. Söz konusu komisyona Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan temsilciler de katılacak ve bu komisyonda 3600 ek göstergenin yol haritası belirlenecek. 

3600 ek gösterge kimleri kapsayacak?

Öte yandan en çok kafaların karıştığı nokta 3600 ek göstergeden hangi gruptaki memurların faydalabileceğiydi. Bilindiği üzere 3600 ek göstergeden faydalanacak meslek grupları içerisinde öğretmenler, polisler, hemşireler ve din görevlileri öne çıkıyordu. Ancak sadece belirli meslek gruplarına ve lisans mezunu memurlara ek gösterge hakkı tanınmasının adaletsizlik yaratacağı tartışılıyordu. 

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamasında ayrıca bu noktaya da dikkat çekerek, çalışmanın hem haksızlığa hem de yeni yasal düzenlemelere gerekçe oluşturmadan tamamlanmasını teklif ettiklerini vurguladı. Bu sonuca ulaşmak için de vaadin kapsamın genişletilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yalçın, unvan, kurum, öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve benzeri gerekçeler üzerinden ayrım yapılmasının adil bir sonuç üretmeyeceğini ifade etti.

3600 ek gösterge maaşlara nasıl yansıyacak?

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 2200 ek göstergeden yararlanan ve düzenleme sonrası 3600 ek göstergeye yükselecek olan kamu görevlisinin aylık gelirinde 251.72 TL artış olacağını açıkladı. Yalçın, 2008 öncesi göreve başlayan ve 30 yıl hizmeti bulunan kamu görevlisinin 3600 ek göstergeye yükselmesi durumunda tazminata yansıtma oranının ise yüzde 85'ten 145'e yükseleceğini vurguladı. Başkan Yalçın ardından, "En düşük devlet memuru maaşında da yüzde 65'e yakın artış olacak. Emeklilik maaşında 1.100 TL, emeklilik ikramiyesinde 38 bin TL artacak" ifadelerini kullandı.

Ali Yalçın, Memur Sen'in teklifi içerisinde 5434 ile 5510'a tabi personel arasında maaşı ve sosyal güvenlik haklarındaki ayrımı da ortadan kaldıracak hükümlerin bulunduğunu açıkladı.