3600 ek gösterge, EYT ve asgari ücret için beklenen gün geldi! İşte son gelişmeler

Milyonlarca vatandaşın son günlerdeki en önemli gündemi 3600 ek gösterge, EYT sorunu ve asgari ücrete yapılacak zam... Bugün gerçekleşecek Kabine Toplantısı'nda bu üç konunun da masada olması bekleniyor. Peki 3600 ek gösterge, EYT ve asgari ücrete ilişkin son gelişmeler ne? Detaylar haberimizde...

Finans 08.11.2021 - 08:55 08.11.2021 - 09:02 Ali Parim

Son günlerde milyonlarca çalışan, hükümetin 3600 ek gösterge, asgari ücret ve EYT'lilerle ilgili atacağı adımlara odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3600 ek göstergenin 2022 yılı sonuna kadar çözüme kavuşturulması talimatı vermesi, EYT'lilerin artık hükümetin gündemine girdiğine ilişkin haberlerin basına yansıması ve aralık ayı yaklaşırken asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına ilişkin gelen açıklamalar işçi, memur ve emeklilerin bir numaralı gündemi oldu.

3600 EK GÖSTERGE

3600 ek gösterge için kasım ayı içerisinde bir komisyon kurulması beklenirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bir grup ek göstergenin kapsamı ve maliyeti üzerine çalışmaya başladı. Bakan Bilgin, bu çalışma bittikten sonra Ekonomi Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve sendikalarla bir araya geleceklerini açıkladı. 

EYT'LİLER İÇİN FORMÜL ARAYIŞLARI

Hükümetin emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin de formül arayışı üzerinde olduğuna ilişkin son günlerde sık sık haberler yapılmaya başlandı. EYT'lilere ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmasa da geçtiğimiz günlerde iktidara yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi'nin yazarı Dilek Güngör, EYT konusunun AK Parti milletvekillerinin olduğu bir toplantıda gündeme geldiğini ve ayrıca  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu konuda bir talimat verdiği yönünde iddiaların olduğunu gündeme taşıdı. 

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Son olarak aralık ayında pazarlık masasına oturacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2022 yılı için nasıl bir zam oranı belirleyeceği de şimdiden merak edilmeye başlandı. Hükümetin aklındaki asgari ücret zammının 3.500 ila 3.700 lira arasında olduğuna dair bir takım iddialar dillendirilse de resmi kanallardan henüz bir rakam dile getiren olmadı. En son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan asgari ücrete ilişkin bir açıklama yaptı. 

Bakan Bilgin, asgari ücret için 2 bin 500 muhtelif sektörlerde çalışan işçi, işveren, yönetici, esnaf ve başka mesleklerden insanları kapsayan bir araştırma yaptıklarını belirterek, "Hesaplarımızı yaparak işçilerimizi koruyacak, asgari ücret meselesini gündemden çıkaracak bazı rahatlamalar sağlayacağını şimdiden söyleyebilirim." ifadelerini kullandı. Özkan ise  "Alım gücü kuvvetlenecek. Vatandaşımızın memnuniyetini sağlayacak bir rakam olacak." ifadeleriyle iktidarın asgari ücret politikasına ilişkin dikkat çeken bir sinyal verdi.

3600 EK GÖSTERGE, EYT VE ASGARİ ÜCRET İÇİN KRİTİK GÜN

Bilindiği üzere Kabine bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığından Beştepe'de toplanacak. Toplantıda, koronavirüs tedbirleri ve terörle mücadelenin yanı sıra 3600 ek gösterge, EYT ve asgari ücret konusunun da masada olacağı ön görülüyor. Toplantının ardından da Erdoğan'ın kameraların karşısına geçmesi bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@