3600 Ek Gösterge 2021'de Çıkacak Mı? Öğretmen, Polis, Hemşire ve Din Adamları Beklemede

3600 ek gösterge düzenlemesi başta öğretmen, polis, hemşire ve din adamları tarafından bekleniyor. Ayrıca birçok meslek grubu da kendileri için 3600 ek gösterge düzenlemesi için sıradalar.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

3600 ek gösterge düzenlemesi başta öğretmen, polis, hemşire ve din adamları tarafından bekleniyor. Ayrıca bu meslek gruplarına gelmesi durumunda birçok meslek grubu da kendileri için 3600 ek gösterge düzenlemesi için sıradalar. Ancak düzenlemeye ilişkin çok uzun zamandır somut adım atılmadı. Peki 2021'de ek gösterge konusunda hükümet bir adım atacak mı?

HÜKÜMET 2021'DE 3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ ÇIKARACAK MI?

3600 ek gösterge düzenlemesine dair müjde açıklaması 2018 yılında duyuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o dönem yapmış olduğu konuşmasında belli meslek grupları adına ek gösterge düzenlemesi yapılacağını ilan etmiş ve düzenlemenin çıkacağını bildirmişti.

2018 yılında seçimlerden önce 3600 ek gösterge konusunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip şu ifadeleri kullanmıştı. ‘‘Bir müjde vermek istiyorum. Polis, hemşire, öğretmen ve din görevlilerimiz ile diğer idarecilerimizin ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız”

Son Açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Gelmişti

3600 ek gösterge konusunda son açıklamalardan bir tanesi de Sağlık Fahrettin Koca'dan gelmişti. Bakan Koca sağlık çalışanlarına ek gösterge düzenlemesinin ne zaman çıkacağına ilişkin bir soruya yanıt vermiş ve “Farklı statülerdeki sağlık personelinin aynı statüde birleştirilerek tümünün özlük ve çalışma şartlarında iyileştirme yapılmasına ilişkin önerilerimiz, kamu personelinin tümünü ilgilendirecek düzenlemeler kapsamında değerlendirilmek üzere not edilmiştir.” demişti.

Cumhurbaşkanlığı'ndan 3600 Ek Gösterge Konulu Soru Önergesine Yanıt

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'da kendisinin yanıtlaması istemiyle sunulan bir soru önergesine yanıt vermişti. CHP İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır tarafından verilen ve ek gösterge düzenlemesi çalışmalara ilişkin soruların yer aldığı soru önergesine Fuat Oktay “Husus Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın görev ve yetki alanına giriyor” yanıtını vermişti.

Son olarak ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendisine sorulan bir soruya da çalışmalar sürüyor ifadelerini kullanmıştı.

DÜZENLEME 2021 YILINDA ÇIKACAK MI?

2021 yılı meclis çalışmaları kapsamında 3600 ek gösterge düzenlemesinin Meclis'e gelip gelmeyeceğine ilişkin hükümetten açıklama bulunmuyor. Ancak düzenlemenin Meclis'in Ekim ayında açılmasıyla birlikte hemen masaya gelmesi beklenmiyor. Düzenleme için kulislerde konuşulan öngörüler ise daha sonraki yılları işaret ediyor. Ayrıca 2023 seçimleri öncesinde ek göstergenin çıkabileceği de gelen değerlendirmeler arasında.

HABERİ PAYLAŞ: