27. dönem POMEM yedek alımları ne zaman olacak? POMEM kayıtları için gerekli olan evraklar!

27. dönem POMEM sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte polis olmaya hak kazanan 8.000 asil belirlendi. Bunun üzerine "27. dönem POMEM yedek aday yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusuna yanıt aranmaya başlandı. İşte yedek aday alım sürecine ilişkin bilinenler...

Eğitim 02.11.2021 - 08:47 02.11.2021 - 08:49 Ali Parim

Polis adaylarının aylar süren bekleyişinin ardından 27. dönem POMEM'den sonunda beklenen haber geldi. Polis Akademisi Başkanlığı, 27. dönem POMEM sonuçlarını sabaha karşı saat 04.00 sularında açıkladı. Sonuçlarla birlikte alım yapılacak 8.000 kişi arasına giren asil adayların yanı sıra yedekler de paylaşıldı. Bunun üzerine yedek listesine giren adaylar, yedek aday yerleştirme sonuçlarının ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı.

YEDEK ADAY YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yedek aday yerleştirme sonuçlarının ne zaman duyurulacağına ilişkin Polis Akademisi Başkanlığı'ndan henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz yıl, POMEM sonuçlarının açıklanmasından yaklaşık 20 gün sonra 1. yedek aday yerleştirme sonuçları da belli olmuştu. Bundan yaklaşık 9 gün sonra, 2. yedek aday yerleştirme sonuçları, yaklaşık 14 gün sonra da 3. yedek aday belirleme sonuçları paylaşılmıştı. Geçtiğimiz yılı baz aldığımızda muhtemelen 27. dönem POMEM'de yedek yerleştirme sonuçları Kasım ayının sonu gibi açıklanacak.

YEDEK ADAY YERLEŞTİRME SONUÇLARI NEREDEN DUYURULACAK?

Daha öncekiler gibi kayıt yaptırmayan asillerin yerine alınan yedek adayların listesi de sadece Polis Akademisi Başkanlığı'nın resmi sitesinden duyurulacak. Adaylara posta yoluyla veya diğer iletişim araçlarıyla herhangi bir bildirimde bulunulmayacak. 

KAYIT SIRASINDA HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

26. dönemde kayıt sırasında öğrencilerden şu belgeler istenmişti;

 1. Mezun olduğu üniversiteye ait diplomanın aslı ve fotokopisi (2 Adet) (diplomasını kaybedenler için ıslak imzalı öğrenim durum belgesi)
 2. Yüksek lisans eğitimine devam etmesi nedeniyle diploması yanında bulunmayan adaylar, diplomalarının aslı yerine yüksek lisans yaptıkları üniversite/enstitü/yüksekokul tarafından onaylanan diploma örneği ile birlikte yüksek lisansa devam ettiklerini gösterir öğrenci belgelerini getireceklerdir.(2 Adet)
 3. Nüfus Cüzdanının aslı ve 2 Adet Fotokopisi  (Evli ise Eşinin Nüfus Cüzdanının 2 Adet Fotokopisi.)
 4. (Kendisi veya eşi ad-soyadı değişikliği yaptıran varsa mahkeme kararı aslı veya onaylı sureti)
 5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (1 Adet) (E-devlet üzerinden alınabilir.)
 6. Yaş düzeltmesi yaptıran adaylardan yaş düzeltmesi ile ilgili mahkeme kararı.
 7. Yerleşim Yeri Adres Belgesi (1 Adet) (E-devlet üzerinden alınabilir.)
 8. Adli Sicil Belgesi (Evli ise eşinin de Adli Sicil Belgesi) (E-devlet üzerinden alınabilir.)
 9. 10 Adet vesikalık Fotoğraf (Fotoğrafta Sakal ve Bıyık Olmayacaktır. Biyometrik fotoğraf olmayacaktır.) Fotoğrafların arkasına tükenmez kalemle T.C. Kimlik No ile Adı Soyadı yazılacaktır.
 10. Evli olanların eşlerine ait vesikalık Fotoğraf (2 Adet)
 11. Evli ise Evlilik Cüzdanının Aslı ve İlk 3 Sayfasının Fotokopisi (2 Adet)
 12. Askerlik hizmetini yapmış adaylardan “Terhis Belgesi” aslı ve Fotokopisi 2 Adet (Terhis Belgesini kaybedenlerin kayda gelmeden önce Askerlik Şubelerinden temin etmeleri gerekmektedir.) 1111 sayılı Askerlik Kanununun 10’uncu maddesine göre askerlik hizmetini yapmış sayılanlardan ise “Askerlik Durum Belgesi” aslı ve Fotokopisi 2 Adet (Son bir ay içerisinde alınmış olacak)
 13. Lisede hazırlık okuyanların diplomasının aslı ve Fotokopisi, diploması elindeolmayanların ise lisede hazırlık okuduklarına dair mezun oldukları okul idaresinden alacakları ıslak imzalı ve mühürlü belge (1 Adet)
 14. Kan Grubu Belgesi (1 Adet)
 15. Kendisi veya eşi hakkında sonuçlanmış veya devam eden davası bulunanların mahkeme evraklarının onaylı sureti, kesinleşmiş ise kesinleşme şerhinin onaylı sureti

Muhtemelen bu yıl da adaylardan aynı belgeler istenecek. Ancak siz yine de kayıt yaptıracağınız eğitim merkezinin ve Polis Akademisi Başkanlığı'nın duyurularını yakından takip edin.

POLİS ADAYLARININ EĞİTİM MERKEZLERİNE GÖTÜREBİLECEKLERİ MALZEMELER

Polis adaylarının, eğitim alacakları merkezlere giderken özellikle yanlarında yeteri kadar kış mevsimi şartlarına uygun sivil kıyafet getirmeleri isteniyor. Takım elbise götürme zorunluluğu yok. Koyu renk bir pantolon, koyu renk gömlek, tişört, sweat ve mont yanınıza alabiliyorsunuz. Yine spor ayakkabı, eşofman ve pijama takımı, iç çamaşırı, çorap, el ve banyo havlusu, terlik, kişisel bakım malzemesi, dezenfektan ve maske de götürülebiliyor. 

POLİS EĞİTİM MERKEZLERİNE GÖTÜRÜLEMEYECEK MALZEMELER

Polis adaylarının dizüstü veya tablet bilgisayar, fotoğraf makinesi, kamera, oyun aleti ve benzeri elektronik cihazları, yiyecek-içecek malzemeleri, reçetesiz ilaçlar ve tıbbi malzemeler ve kesici-delici alet götürmeleri ise kesinlikle yasak. Takı aksesuarı olarak ise sadece alyans serbest. Ayrıca siyasi ve ideolojik kitap ve dergiler de kabul edilmiyor.

CEP TELEFONU SERBEST Mİ?

Eğer akıllı telefon değilse, tuşlu vs. cep telfonunuzu yanınızda götürebilirsiniz. Akıllı telefonlar kabul edilmiyor. 

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU MÜJDEYİ VERMİŞTİ

27. dönemde polis olma hayali kuran binlerce adayın yüreğine su serpen açıklamayı geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vermişti. Bakan Soylu, Tokat temasları sırasında bir öğrencinin sorusu üzerine Polis Akademisi Başkanlığının 27. dönem POMEM sözlü mülakat sonuçlarının 1-2 gün içerisinde açıklayacağını müjdelemişti. Polis Akademisi Başkanlığı da geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sonuçları adaylarla gece yarısı paylaştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@