2500 Lise Mezunu Polis Memuru Alınacak! PMYO 2021 Başvuru Taban Puanları

2021 yılı PMYO başvuru tarihleri ve taban puanları açıklandı. Lise mezunu olan kadın ve erkek adaylar arasından yapılacak polis memuru adayı öğrenci alımlarına ilişkin tüm detaylar haberimizde.

İlan 09.08.2021 - 17:02 09.08.2021 - 17:02 Mustafa Karagöz

Polis Akademisi Başkanlığı, 2021 yılı Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) başvurularına dair kılavuzu yayımladı. Adayların hangi puan ile ne zaman ve nasıl başvuru yapacaklarını açıklayan Polis Akademisi Başkanlığı diğer tüm koşulları da ilan etti. 

PMYO POLİS MEMURU ADAYI ÖĞRENCİ ALIM İLANI

PMYO kapsamında yapılacak alımlara başvuru yapacak adaylar öncelikle öğrenci olarak atanacaklar. PMYO kapsamında eğitim görecek polis memuru adayları eğitim sürecini tamamlamaları, sınavlardan başarılı olmaları halinde polis olabilecekler. PMYO kapsamında öğrenci olmak isteyen adaylar için 2021 yılı kontenjanları duyuruldu. 

Polis Akademisi Başkanlığı kadın ve erkek adaylar için ayrı ayrı kontenjan belirlendiğini duyurduğu basın açıklamasında şu bilgileri verdi. "Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için (2.000) erkek, (500) kadın olmak üzere toplam (2.500) öğrenci alımı yapılacaktır."

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Kadın ve erkek lise mezunu adaylar aşağıda  yer alan başvuru koşullarını sağlamaları durumunda başvurularını elektronik ortamda yapabilecekler. Haziran ayının ikinci haftasında başlayacak başvuru işlemlerin üçüncü haftanın son gününe kadar devam edecek. 

13 Ağustos Cuma günü başlayacak başvuru işlemleri 27 Ağustos Cuma günü sonuna kadar devam edecek. Ek veya geç başvuru işlemleri olmayacak. İlan edilen başvuru tarihlerinde başvuruların yapılması gerekiyor. Başvurular Polis Akademisi Başkanlığı'nın web sitesi üzerinden e-Devlet şifresi ile yapılabilecek. 

KİMLER LİSE MEZUNU POLİS MEMURU ALIM İLANINA BAŞVURU YAPABİLİR?

Polis memuru alım ilanı için başvuru yapacak adaylar temel olarak öğrenim şartı, TYT taban puan şartı, sağlık şartı ve EGM bünyesinde yapılan kamu personeli alımlarında aranan temel şartları sağlamak zorundalar. 

Lise Mezunu Polis Olabilmek için Yaş Şartı

* 01 Ocak tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yıl itibariyla 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1996 – 01 Ekim 2003 tarihleri arasında doğmuş olmak),

Öğrenim ve Taban Puan Şartı

* Adayların lise ve dengi bir okuldan mezun olmaları gerek. Polis memuru başvuruları için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2021 TYT'den en az 250.000 ham puan almış olmak gerek. 

Boy Kilo Şartı

* Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

Diğer Temel Şartlar

* Başvuru kılavuzunda adayların sağlamaları gereken şartlara dair listede "Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak. Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak. Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak." maddeleri yer alıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@