240 bin liralık faizsiz konut kredisi! SGK bu listede olanlara 120 ay vadeli verecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) faizsiz konut kredisi desteğiyle ev alacaklara 120 ay vadeli 240 bin lira veriyor. Sıfır faiz ile çekilecek konut kredisi için Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapılabilecek. Kimler yüzde 0, faizsiz konut kredisi çekerek ev alabilirler? Detaylar neler? Yazımızdan öğrenin.

240 bin liralık faizsiz konut kredisi! SGK bu listede olanlara 120 ay vadeli verecek

Ev alma planı olup bu alanda harekete geçmek isteyenler için ilk durak bankaların konut kredisi paketleri. Ancak vatandaşların hak sahipliği kapsamında kullanabilecekleri ek seçenekleri mevcut. Bu ek seçeneklerde bakanlık destekli konut kredisi imkanları ile yine devlet kurumların özel bir grup için hazırladığı paketler olabilir. Bu paketlere sahip kurumlardan birisi de SGK.

SGK'DAN 240 BİN TL ÇEKİN 120 AYDA 240 BİN TL ÖDEYİN

Konut kredisi ile ev alacaklar için SGK'nın sağladığı paket çok önemli bir fırsat. Lakin söz konusu kredi paketi her Türk vatandaşı için geçerli değil. Kurum resmi sitesinde bu kredi paketinin kimler için olduğunu ve nasıl kullanılabileceği hakkında açıklamalarda bulundu. Şartlara uygun olup kurumun listesinde olan vatandaşlar faizsiz kredi imkanından faydalanacaklar.

FAİZSİZ KREDİ İMKANINDAN YARARLANACAK OLANLAR O LİSTE

SGK'nın faizsiz konut kredisi kullanma hakkına sahip olduğunu ilan ettiği vatandaşlara dair liste aşağiıda. Bu listede yer alan gruplardan birisi içinde olan tüm Tük vatandaşları en kısa zamanda faizsiz kredi için başvuru yapabilecekler.

İşte Tek Tek Bakmanız Gereken Liste

İlgili kanun hükümleri kapsamında aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlanan vatandaşlar.

Harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananların dul ve yetimleri.

Harp veya vazife malullüğü aylığı almakta iken faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri.

Bunlar dışında harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri.

684 sayılı KHK kapsamında olan 15 Temmuz Gazileri de bu kapsamda.

KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELER?

Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenler için SGK'nın ilan ettiği hak sahiplerine dair listeler yukarıda. Bu listelerde yer alan vatandaşlar ilan edilen özelliklerde konut kredisi kullanabilecekler.

* Konut kredisi kullanımında üst limit 240.000 TL olarak bildirildi.

* Faizsiz konut kredisinde ek masraf olmayacak. Kullanılan tutar geri ödenecek.

* Geri ödemeler aylık maaş üzerinden kesinti yapılarak tahsil edilecek.

* 120 ay vadeli ödeme planı hazırlanabilecek.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Konut kredisi kullanımı için istekli olup hak sahibi olan vatandaşlar başvurularını T.C. Ziraat Bankası veya T. Halk Bankası şubelerine yapacaklar. Başvurularda kurum tarafında ilan edilen liste kapsamında hak sahibi olduğunu bildiren vatandaşlar başvuru işlemlerini doğrudan tamamlayacaklar.