2200 ve 3000 Ek Gösterge Sorunu Bitiyor! 3600 Ek Gösterge Meclis Açıldığında Geliyor

1.8 milyon memur ve memur emeklisinin beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesi için geri sayım başladı. Son gelişmelerin ardından meclisin açılmasının ardından ek gösterge düzenlemesi çözülecek.

Kamu Haberleri 19.08.2021 - 21:04 19.08.2021 - 21:04 Mustafa Karagöz

Memurların büyük bir sabırla bekledikleri ek gösterge düzenlemesinde 2021 yılı sonuna dek somut adımların gelmesi bekleniyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınan düzenleme noktasında Çalışma Bakanlığı'nın düzenlemeyi meclise sunması öngörülüyor. 

EK GÖSTERGE SORUNUNDA SONA DOĞRU

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ek gösterge konusunda toplu sözleşme toplantılarında çok önemli ifadeler kullandı. Çözüm için istekli olduklarını ifade eden Bakan Bilgin Memur Sen tarafından talep edilen düzenlemeye olumlu sinyal vermişti. 

Ek gösterge konusunda atılacak adımlara ilişkin yeni bir yazı Hürriyet'ten Noyan Doğan'dan geldi. Haberde yaklaşık iki milyon memur ve memur emeklisi için meclisin açılacağı dönem işaret edildi. Meclisin açılmasının ardından ise ek gösterge artışı ele alınacak. Düzenleme onay alırsa memur ve emeklilerin maaşları, emekli ikramiyesini ve emekli maaşları yükselecek. 

Noyan Doğan yazısında 3600 ek gösterge için hangi meslek gruplarının yararlanacağına dair ise "Ek gösterge sorunu yeniden gündeme geldi ve taraflar sorunun çözümü konusunda bu sefer istekliler. 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsaması istense de görünen dört meslek grubundaki; polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri yükseltilecek." açıklamasında bulundu. 

Söz konusu düzenlemenin kabul edilmesi durumunda ise ilan edilen dört meslek grubunda yer alan personeller için ek göstergeler 2200 ve 3000 seviyesinden 3600'e çıkarılacak.

MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK?

Önümüzdeki dönemde Çalışma Bakanlığı'nın ek gösterge konusuna dair çalışmalarına hız vermesi ve büyük ölçüde tamamlaması bekleniyor. Bakanlığın dosyasının tamamlanması durumunda kanun teklifi süreci başlayacak. 

Kanun teklifinin verilmesi, komisyona iletilmesi, komisyondan onay alıp genel kurulda görüşülmesi ve oylanması süreci izlenecek. Tüm bu aşamalar en erken Ekim ayında başlayabilir. Ancak acil olan başlıkların arkasına kalabilecek ek gösterge Kasım veya Aralık aylarına sarkabilir. 

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@