2022'de kıdem tazminatı ne kadar olacak? Kıdem tazminatını kimler alabilir?

Bu yıl 8 bin 284 lira olan kıdem tazminatı tavanı Ocak 2022'de yeniden güncellenecek. Asgari ücret zammı kıdem tazminatında alt limiti belirlerken, memur zamları da üst limiti belirliyor. Kıdem tazminatının nasıl hesaplanacağını, kimlerin alabileceğini ve Ocak 2022'deki tutarını haberimizde bulabilirsiniz.

Finans 10.11.2021 - 19:25 10.11.2021 - 19:26 Mustafa Çokyaşar

Belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, işyerince topluca ödenen para anlamına gelen kıdem tazminatı, tavan tutarı bu yıl 8 bin 284 lira idi. 

Bu miktarın Ocak 2022'de artırılması  bekleniyor. En son Ekim ayının enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte bu tutarın 9 bin TL'yi geçmesi öngörülüyor. Bu durumda kıdem tazminatı almaya hak kazanan beş yıllık bir çalışan 45 bin liraya kadar tazminat alabilecek.

Kıdem tazminatının tavanı en yüksek devlet memuruna ödenen emekli ikramiyesine göre hesaplanırken, en düşük kıdem tazminatı da asgari ücrete bağlı olarak artırılıyor.

Önümüzdeki ay başlayacak asgari ücret görüşmeleri ve yılbaşında memur maaşlarına yapılacak zam ile kıdem tazminatının hem alt hem de üst limiti artırılacak. Alt limit brüt asgari ücrete göre hesaplanırken, üst limit memur maaşlarına göre hesaplanıyor. Memur maaşlarındaki artışlar dikkate alındığında kıdem tazminatı üst limiti ocak ve temmuz ayları olmak üzere 6 ayda bir güncelleniyor.

Çalışan kendi isteği ile ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz

Çalışanın işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor. Çalışan kendi isteği ile ayrılırsa, kıdem tazminatını alamıyor. Ayrıca çalışan işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekiyor.

Eğer en az bir yıl çalıştıktan sonra işveren tarafından işten çıkarılırsanız kıdem tazminatı almaya hak kazanıyorsunuz.

Kıdem tazminatı bunun dışında emekli olunduğunda, işçi haklı bir nedenle iş akdini feshettiğinde alınabiliyor. Yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getiren işçiler de işten ayrılarak kıdem tazminatı alabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@