2022 Zabıt Katibi nasıl olunur, maaşı ne kadar?

Bakanlığa yapılacak olan atamalar öncesinde Zabıt Katiplerinin iş dağılımları ve maaşları konusunda merak edilenler git gide artmaya başladı. Peki Zabıt Katibi nasıl olunur?

2022 Zabıt Katibi nasıl olunur, maaşı ne kadar?

Bakanlıklar tarafından yapılan açıklama ile birlikte Zabıt Katibi alımı yapılacğaı duyuruldu. Bunun üzerine pek çok vatandaş, nasıl Zabit Katibi olunur, görevleri nedir gibi soruları merak etmeye başladı. Atamaların gerçekleşeceği, alımın yapılacağı haberinin hemen ardından pek çok vatandaş bu şartları merak ederken, başvuru yapmak isteyen kişiler detayları oldukça merak etti. Peki Zabıt Katibi ne iş yapar, nasıl olunur?

ZABIT KATİBİ NEDİR?

Genellikle Adalet Bakanlığı'nda çalışan ve atalamaların ve alımların bu bakanlık özelinde gerçekleştirdiği Zabıt Katipleri, devlet memurlarıdır. Bu devlet memurlarının temel görevleri hukuk ve ceza mahkemelerince yazı işleri müdürlükleri ile onların verdikleri görevi yerine getirmek ile hükümlü memurlar olarak bilinmektedir. Peki Zabıt Katibi nasıl olunur?

ZABIT KATİBİ NASIL OLUNUR?

Zabıt Katibi olabilmek için gereken belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Zabıt Katibi olmak isteyen vatandaşların T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Eğitim düzeyinin en az lise olması gerekmektedir.
  • Katiplik mesleğine başvurmak isteyen kişilerin yaşlarının 35'den küçük olması gerekmektedir.
  • Erkek adayların herhangi bir şekilde askerlik ile ilişkisinin kalmaması gerekmektedir.

Fakat tüm bunların yanında Zabıt Katibi olmak isteyen kişileirn belli bir KPSS puanına sahip olması önemlidir. KPSS sınavına grmeyen kişilerin Zabıt Katibi olamamaktadır. Eğitim düzeyine göre herkesin girmesi gereken sınavlar farklılık gösterebilmektedir. KPSS sınavının detayları şu şekildedir;

KPSS sınavında lisans düzeyinde sınava girmesi gereken vatandaşların girecekleri sınav türü P3, ön lisans düzeyinde sınava girecek olan vatandaşların sınav türü P93 ve lise düzeyinde sınava girecek olan vatandaşların girmesi gereken sınav tütü P94 şeklinde tanımlanmıştır. Bu sınava giren vatandaşların en az 70 puan alması gerekmektedir.

ZABIT KATİBİ NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Son dönemde maaşlara yapılan zam ile birlikte maaşlarda büyük değişiklikler yaşandı. Bu nedenle Zabıt Katiplerinin de maaşlarında yaşanan değişikliklerin ardından aldıkları maaşlar merak konusu haline geldi. Eskiye baktığımızda değişen pozisyonlara göre değişiklik gösterek en düşük Zabıt Katibi maaşının 4.580 TL olduğu öğrenildi. Ortalama maaşa bakıldığında ise ortalama maaşın da 7.7110 TL olduğu öğrenildi. Şu an gelen zamlar ile birlikte bu maaşların bin TL kadar arttığı düşünülüyor.