2022 YKS Ne Zaman? ÖSYM Sınav Takvimi Belli Oldu! TYT, AYT - YDT Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?

2022 ÖSYM sınav takviminin açıklanmasının ardından üniversiteye hazırlanan milyonlarca öğrenci sınav ve başvuru tarihlerini merak ediyordu. İşte o tarihler…

2022 YKS Ne Zaman? ÖSYM Sınav Takvimi Belli Oldu! TYT, AYT - YDT Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?

YKS 2022 sınav tarihlerine ilişkin detayların ÖSYM tarafından açıklanmasının ardından birçok öğrenci yoğun sınav maratonuna şimdiden başlamış görünüyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında, TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumda gerçekleştirilen üniversite sınavı için ilgili tarihler için adayların başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Sınav tarihlerinin açıklanmasının ardından YKS başvuru ücretleri de merak edilmeye başladı. ÖSYM 2022 YKS başvuru ücreti, başvuru ve sınav tarihlerinin belli olmasının ardından öğreniciler üniversite hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalarına başladı.

YKS 2022 Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında uygulanan TYT, AYT ve YDT sınavları için başvurular ortak alınacak. İlgili sınavlara katılmak için adayların 11 Şubat – 7 Mart 2022 tarihleri arasında başvurularını yapmaları gerekecektir. ÖSYM 2022 takvimine göre bu tarihleri kaçıran öğrenciler ise geç başvuru tarihleri olarak belirlenen 16 – 17 Mart 2022’de geç başvuru hakkını da kullanabilecekler.

2022 TYT Sınav Tarihi Ne Zaman?

YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimlerinin yer aldığı toplamda 120 soruluk bir sınavdır. 2022 sınav takvimine göre öğrenciler sınava 18 Haziran 2022 tarihinde girecekler. YKS başvuru tarihleri içinde başvurularını eksiksiz bir şekilde tamamlayan tüm adayların TYT’ye girmesi mümkündür.

2022 AYT Sınav Tarihi Ne Zaman?

Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile YKS ikinci oturumuna girecek öğrenciler bu sınavda alan yeterliliklerini gösterecekler. 40 matematik, 40 Türkçe, 40 sosyal bilimler ve 40 fen bilimleri olmak üzere AYT kapsamında öğrencilere 160 soru sorulacak. Ayrıca Yabancı Dil Testi (YDT)’de AYT ile aynı gün, 19 Haziran 2022 Pazar günü yapılacak.

YKS 2022 Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Üniversiteye giriş için en önemli basamak olan YKS için 2022 yılında yapılacak sınavlara yönelik sınav ücretleri henüz belli olmadı. ÖSYM 2022 takviminde sınav ve başvuru tarihlerinin belirlenmesine rağmen YKS 2022 başvuru ücretleri henüz belli değil.