2022 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Hükümet, muhalefet ve sendikalar ne diyor? 5 bin 100 TL'ye kadar konuşuldu!

Milyonlarca çalışan, 2022 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına kilitlenmiş durumda. Bu kapsamda hükümetin, muhalefetin, işçi ve işveren temsilcilerinin açıklamaları yakından takip ediliyor. Peki taraflar asgari ücret konusunda ne düşünüyor? İşte asgari ücrete ilişkin son gelişmeler...

Finans 21.11.2021 - 10:19 21.11.2021 - 10:22 Ali Parim

Aralık ayının ilk haftasında başlaması ve ay sonuna kadar devam etmesi planlanan pazarlıklar öncesinde, 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine dair rakamlar konuşulmaya başlandı. Özellikle son dönemde enflasyondaki artış, gelen zamlar ve döviz kurunun yükselmesi gibi nedenlerle asgari ücrete yüklü bir zam yapılması gerektiği düşünülüyor. İşçi ve işveren temsilcilerinden de bu kapsamda arka arkaya açıklamalar geliyor. Peki hükümet ve muhalefet asgari ücret konusunda ne düşünüyor? Asgari ücretin ne kadar olması bekleniyor? İşte milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari ücrete ilişkin son gelişmeler...

HÜKÜMET ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Asgari ücret tespit sürecinde birçok paydaş etkin rol üstleniyor. Ancak son söz hükümette bitiyor. Bu nedenle vatandaşlar, en çok hükümetin ne düşündüğüyle ilgileniyor. Biz de ilk olarak hükümet cephesinden gelen asgari ücret açıklamalarına bir bakalım...

Hükümet, asgari ücretlinin enflasyona ezdirilmeyeceği, alım gücünü yükseltecek bir zam yapılacağı yönünde mesajlar veriyor. Ancak herhangi bir rakam dile getirmekten kaçınılıyor. Hükümete yakın basın organlarında ise asgari ücretin 3 bin 500 ila 3 bin 750 lira arasında bir rakam olacağına dair haberler yer buluyor. Kimi zaman 4 bin lira rakamı telaffuz edilse de yetkililerin bu rakama biraz temkinli yaklaştığı görülüyor.

MUHALEFET NE DİYOR?

Asgari ücret tespiti yapılırken muhalefet cephesinden gelen açıklamalar da yakından takip ediliyor. Muhalefet partileri de arka arkaya asgari ücret önerilerini sunuyor. 

Büyük Birlik Partisi, 2022 yılı için asgari ücrete yüzde 40'ın üzerinde bir zam yapılması ve en az 4 bin TL olması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca asgari ücret tespitinin yılda bir değil de 6 ayda bir yapılması gerektiğini savunuyor.

İYİ Parti de benzer bir şekilde 2022 yılı asgari ücret tutarının 4 bin TL bandında olması gerektiğini bildiriyor.

MHP de Asgari Ücret Tespit Komisyonu"nun enflasyonun üzerinde bir zam belirlemesi gerektiğini vurguluyor. Ancak şu anda MHP'nin sunduğu net bir rakam bulunmuyor. 

HDP ise asgari ücretin 5 bin TL olması ve asgari ücretten kesilen vergilerin kaldırılması gerektiği önerisini sunuyor.  

SENDİKALAR NE DİYOR?

Sendikalardan da sık sık asgari ücretten vergi kesintisi yapılmamasına dair çağrılar yapıyor. İşveren sendikaları, asgari ücreti belirlerken işverenin üzerine çok yük bindirimemesini vurguluyor. 

Sendikalar içerisinde bugüne kadar en yüksek rakamı Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) dile getirdi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, düzenlediği basın toplantısında asgari ücretin önümüzdeki yıl net 5.200 lira olması gerektiğini bildirdi. 

Tarafların bu açıklamalarından da anlaşılacağı üzere 3 bin 500'den 5 bin 200 TL'ye kadar birçok asgari ücret teklifi sunuluyor. Tarafların uzlaştığı tek nokta asgari üctet zammının enflasyonun üzerinde bir rakam olması. Ancak ne kadarlık bir zam olacağı başta da ifade ettiğimiz gibi aralık ayındaki pazarlıklar neticesinde belli olacak. Asgari ücretin ne kadar olacağı muhtemelen aralık ayının son haftası kamuoyuna duyurulacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@