2022 sonunda gram altın 1019 TL'den kaç TL'ye yükselecek, ne kadar olacak?

FED faiz kararı sonrası dolar kurunda yaşanan dalgalanma, Türkiye'de yurtiçi ekonomik dengeler ve yurtdışı kaynaklı etmenler ile altın fiyatları çok sık sert değişimler gösterebiliyor. Şu sıralar 1019 TL bandında bulunan gram altın için uzmanlar ise yıl sonu hedeflerini açıklıyorlar. Altın için tahminlerin sonuncusu ise Mehmet Ali Yıldırımtürk'ten geldi.

2022 sonunda gram altın 1019 TL'den kaç TL'ye yükselecek, ne kadar olacak?

Dünya piyasaları enflasyon ile mücadele halinde. Birçok ülkede Merkez Bankaları bir bir faiz artırımına gidiyorlar. Yüksek enflasyon oranlarına karşı alınan faiz kararları ise döviz kuru ile altın fiyatlarının şekillenmesine neden oluyor.

TCMB'nin son sabit faiz kararı ile ABD'den gelen 75 baz puanlık faiz artışı dolar kurunu etkileşmişti. FED'in kararı dünya altın piyasasında da yankı bulmuş ve ons bazlı değer değişimleri gözlemlenmişti.

GRAM ALTIN YILSONUNDA NE KADAR OLACAK?

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından ise gram altın TL bazlı değerinde yükselme yaşadı. FED faiz kararı öncesi 990 TL seviyesinde yer alan gram altın Ağustos ayı başında 1020 TL seviyesine tırmanmış durumda. Uzmanlar altın fiyatlarında yükselmenin devam edeceğini işaret ederken önümüzdeki 5 6 aylık sürecin önemine vurgu yapıyorlar.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk'te bu kapsamda kendi değerlendirmelerini paylaştı. NTV canlı yayınına katılan ve altın fiyatlarının şuanki durumu ile yılsonunda görebileceği rakamları ele alan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk beklentisinin 1500 TL olduğunu kaydetti.

Altın fiyatlarının ons bazında bir süre 1800 dolar ile 1900 dolar arasında kalabileceğini ifade eden Yıldırımtürk daha sonraki aylarda hareketin başlayacağı ve 2050 dolar seviyelerine çıkacağını tahmin etti.

2022 Sonunda Gram Altın

Elinde altını olan, parası olup altın almayı düşünen yada altın borcu olanlar için de rakam veren Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk 2022 sonunda gram altının 1500 TL olacağını aktardı. Yılsonundan önce ise ilk hedef olarak 1350 TL'yi gösteren ünlü uzman daha sonra yükselmenin kademeli olarak devam edeceği görüşünü paylaştı.

Uyarı: Haberde yer alan rakamlar yorum ve tahminler haber amacı taşır, yatırım tavsiyesi vermez.