2022 PÖH alımı ne zaman? PÖH başvuru şartları neler? PÖH ne demek?

PÖH kadrolarına dahil olmak isteyen milyonlarca aday, 2022 PÖH alımlarının ne zaman gerçekleştirileceğini merak ile beklemeye başladı. Konu ile ilgili araştırmalarını sürdüren vatandaşlar, net bir ilan tarihi bulmak istediklerini dile getirdi. Peki her yıl milyonlarca adayın başvurduğu PÖH kadroları ne anlama geliyor? PÖH olmak için sağlanması gereken şartlar neler? İşte PÖH haberinin ayrıntıları…

2022 PÖH alımı ne zaman? PÖH başvuru şartları neler? PÖH ne demek?

Kamu kurum ve kuruluşlarının PÖH kadrolarında istihdam edilmek isteyen milyonlarca vatandaş, konu ile ilgili olarak 2022 yılına dair yeni gelişmeleri beklemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde POMEM başvurularının sonlanması ile birlikte, adaylar PÖH alımlarının başlayacağı konusunda umutlanmaya başladı.

PÖH Nedir?

Her yıl milyonlarca vatandaşın başvuru yaptığı PÖH kadroları, birçok vatandaşın haberdar olmadığı ya da ne anlama geldiğini bilmediği kadroların başında gelmektedir. Gündem haberlerinde de sıklık ile duyulan PÖH, İçişleri Bakanlığının yönetiminde olan Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan bir birimdir.
Polis Özel Harekât biriminin kısa hali olarak kullanılan PÖH, Emniyet Müdürlüğü’nde yer alan, özel bir birim olarak geliştirilmiştir. Bu birimde yer alan personeller, yüksek risk oranı taşıyan bölgelerde görevlendirilirler.

Polis Özel Harekât (PÖH) Kadrolarına Dahil Olmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar?

Yeni dönem itibari ile Emniyet Müdürlüğü içerisinde yer alan birimlerden biri olan Polis Özel Harekât biriminde istihdam edilmek isteyen adaylar, kadrolara başvuru yapabilmek için sağlamaları gereken şartları araştırmaya başladı. Buna göre her yıl milyonlarca adayın başvuru yaptığı Polis Özel Harekât kadroları için ilgili kurumun belirlemiş olduğu genel şartlar şu şekilde sıralandı:
• En az lise mezunu olmak
• 28 yaşını doldurmamış olmak
• Temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak
• Alkol, uyuşturucu ve diğer maddelerin kullanımından ötürü tedavi görmemiş olmak
• 18-27 arasında yer alan beden kitle endeksine sahip olmak
• Görevin icra edilmesini engelleyecek herhangi bir sağlık sorununa sahip olmamak
• Kamu haklarından mahrum olmamak
• Güvenlik ve arşiv soruşturmasından olumlu sonuç almak

2022 PÖH Alımı Olacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde 10 bin kişilik kadro personel alımı ilanını kapatan POMEM’den sonra, PÖH’ün de yakın zaman içerisinde kadro açacağı düşünülüyor. Bu düşüncede, PÖH’ün 3 yıldır kontenjan açmamış olmasının da etkisi bulunuyor.