2022 ÖSYM sınav takvimi açıklandı YKS, KPSS, EKPSS, DGS ve ALES sınav başvuru tarihleri belli oldu!

ÖSYM’nin her yıl düzenlediği sınavlar arasında yer alan ALES, YKS, KPSS, EKPSS ve DGS yeni dönem itibari ile hangi tarihlerde yapılacağı ve sınavlara başvurulara ne zaman açılacağı oldukça merak ediliyordu. 2022 ÖSYM sınav takvimi yayınlandı ve milyonlarca kişinin konu ile ilgili merakı giderildi. İşte 2022 ÖSYM sınav takvimine ilişkin haberin ayrıntıları…

2022 ÖSYM sınav takvimi açıklandı YKS, KPSS, EKPSS, DGS ve ALES sınav başvuru tarihleri belli oldu!

Milyonlarca öğrencinin ya da mezunun, çeşitli amaçlara ulaşabilmek amacı ile giriş sağladıkları ÖSYM sınavlarının yeni dönem itibari ile hangi tarihlerde düzenleneceği netleşti. Sınav başvuru tarihlerini kaçırmak istemeyen milyonlarca kişi, konunun detaylarına ulaşabilmek amacı ile araştırmalar yapmaya başladı. Peki hangi sınava, ne zaman başvuru yapılabilecek?

2022 YKS Başvuru Detayları

2022 yılı itibari ile lise ve dengi diğer okullarda son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam eden ya da hali hazırda lise öğrenimini tamamlamış iken üniversiteli olma hayallerinin peşinden gitmek isteyen kişilerin giriş sağlayacağı üniversite sınavının YKS olarak değiştirilmişti. Öğrencilerin 2022 yılında girecekleri YKS’nin ayrıntıları, ÖSYM tarafından ilan edildi.

YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), 18 Haziran’da, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Sınavı ve diğer yabancı dil sınavları 19 Haziran’da düzenlenecek. Sınavlara giriş sağlayacak olan öğrenciler 11 Şubat ile 7 Mart arası sınav başvurularını yapabilecek.

2022 KPSS ve EKPSS Başvuru Detayları

Memur olmak isteyen engelli vatandaşların başarı ile tamamlamak zorunda oldukları EKPSS’nin 2022 tarihleri de belirlendi. Buna göre EKPSS bu yıl 24 Nisan tarihinde düzenlenecek. Sınav başvuruları ise 27 Ocak- 15 Şubat tarihleri arasında kabul edilecek.
ÖSYM, KPSS ile ilgili sınav ayrıntılarını da duyurdu. Buna göre 2022 KPSS oturumlarının tarihleri şu şekilde ilan edildi:
• KPSS Lisans Alan: 6-7 Ağustos
• KPSS ÖABT: 14 Ağustos
• KPSS Ortaöğretim: 6 Kasım
• KPSS Önlisans: 2 Ekim
• KPSS DHBT: 27 Kasım
KPSS sınav başvuru tarihleri ise şu şekilde belirlendi:
• KPSS Lisans: 24 Mayıs- 6 Haziran
• KPSS Ortaöğretim: 1-13 Eylül
• KPSS Önlisans: 3-15 Ağustos

2022 DGS ve ALES Başvuru Detayları

2022 DGS, 3 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenecek. DGS’ye giriş yapmak isteyen adaylar, sınav başvurularını 13-23 Mayıs tarihleri arasında yapabilecek.
2022 ALES birinci oturum 17 Nisan tarihinde düzenlenecek. Sınav başvuruları ise 21 Şubat- 3 Mart tarihleri arasında kabul edilecek.